Sociální služby nejsou jen domovy seniorů

Zprávy o tom, že se nákaza covidem-19 nekontrolovatelně šíří mezi nejohroženější skupinou, tedy lidmi v domovech pro seniory, se objevují takřka každý den. Spolu s tím se dozvídáme i takové věci, že z nějakých důvodů není dostatek testů, že v minulosti neprobíhalo testování personálu, že se nemocné lidi nedaří izolovat.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Klokánku - rodinné alternativě ústavní péče (ilustrační foto).

Za zdmi různých léčeben, pečovatelských domů, domovů pro děti a dalších institucí tak dochází k postupnému vyčerpání personálu a panují obavy, jak se pandemie zvládne. Ilustrační foto | Foto: Jan Schejbal / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Především kolem tolik potřebných testů se točí celá řada pochybností, zpoždění dovážky se přímo podepsalo na zhoršení nákazy a má tragické důsledky.

Vláda nedokázala ochránit ani ty, o kterých se prokazatelně vědělo, že ochranu potřebují především. Ve stínu tohoto selhání se však nachází mnohé další, o kterých se zdaleka tak často nemluví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Sociální služby nejsou jen domovy seniorů

Jak se vlastně v období pandemie žije lidem, kteří se potýkají s duševními problémy? Co o nich víme? Jak snáší třeba to, že musí být uzavření v různých psychiatrických léčebnách, kam dnes v řadě případů nikdo nesmí ani na návštěvu?

A co lidé s různými formami mentálního postižení, kteří žijí buď v chráněném bydlení, nebo pak přímo v ústavech s pečovateli a pečovatelkami a může pro ně být náročné se s pandemií a omezeními, které s ní souvisí, vyrovnat? Co děti v dětských domovech, které po zavření škol tráví v těchto zařízeních celé dny, týdny, měsíce a spolu s nimi jejich vychovatelky a vychovatelé?

A co ti ‚druzí‘?

„Na nás se úplně zapomnělo,“ zní z úst těch, kteří pracují v dalších sociálních službách – starají se o lidi s postižením, psychiatrické pacienty nebo opuštěné děti. Přitom řada lidí, kteří mají nějaké obtíže – typicky lidé s Downovým syndromem –, patří k ohroženým skupinám také už jenom kvůli fyzické predispozici a nákaza koronavirem by u nich mohla mít těžký průběh.

Covid a brambory na Venuši

Číst článek

Kromě zdravotních obtíží tu jsou ale i ty psychické. Lidé, kteří jsou i v běžné době izolovaní a pro které je důležitý nějaký denní režim, snášejí pandemii hůře. Ředitelé dětských domovů mluví o tom, že někteří klienti se ve chvíli, kdy bylo vyhlášeno omezení pohybu, rozhodli utéct. Zmiňují také obří zátěž, která se váže k organizování výuky.

Obzvlášť děsivé jsou zprávy o tom, že někteří rodiče nezvládají náročnou každodenní péči a prostě své děti „raději“ umístí do děcáku. To se občas děje i v časech mimo pandemii, ale nároky spojené s distanční výukou v kombinaci s prohlubováním sociálních problémů můžou pro některé chudé a méně vzdělané rodiče být poslední kapkou.

Koronavirus a těhotenství. Studií je víc, povzbudivé však nejsou

Číst článek

Uzavření domovů navíc může znamenat, že se děti přestanou vídat s rodiči i o víkendech, protože nemůžou jezdit domů. Až pandemie skončí, bude nutné přemýšlet, co podobné situace způsobily, jak se na všech podepsaly z psychologického hlediska – některé rány totiž můžou být opravdu hluboké.

Většina sociálních zařízení se vedle každodenních provozních problémů potýká i s vysokými počty nakažených. Jak mezi klienty, tak mezi personálem. Právě toho je ale nedostatek a někteří lidé tak pracují mnohem víc než normálně. Vedle toho se pracující musí rozhodovat rychle, protože schází metodické pokyny a všechno se mění hodně chaoticky.

Za zdmi různých léčeben, pečovatelských domů, domovů pro děti a dalších institucí tak dochází k postupnému vyčerpání personálu a panují obavy, jak se pandemie zvládne, pokud se ji brzy nepodaří zkrotit. Už teď je ale jasné, že se vládě Andreje Babiše (ANO) nepodařilo ani to základní: postarat se o ty, kteří její pomoc teď nejvíc potřebují. Bohužel se zdaleka nejedná jen o seniory.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme