Rusko chce u Charkova vytvořit nárazníkové pásmo, časem může město dobýt, soudí analytik Smetana

Rusko dnes nemá sílu na zásadní průlom ve válce, přesto dostává v posledních dnech Ukrajinu pod stále větší tlak, je přesvědčený bezpečnostní analytik Michal Smetana. „Ukrajina se velmi bojí toho, že na některém dílčím úseku fronty nebude mít dostatek mužů a materiálu, aby zabránila ruským útokům, a najednou může fronta zkolabovat. Pak bude ruský postup mnohem rychlejší a silnější,“ říká v pořadu Jak to vidí... na Dvojce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják s dronem nedaleko Charkova

Ukrajinský voják s dronem nedaleko Charkova | Foto: Inna Varenytsia | Zdroj: Reuters

Ukrajina je v současnosti pod obrovským tlakem Ruska, loni se jí nepovedla ofenziva a iniciativu teď na všech úsecích fronty přebírá Rusko, i když za cenu obrovských ztrát. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: Michal Smetana, bezpečnostní analytik z Institutu mezinárodních studií Univerzity Karlovy. Moderuje Zita Senková

Mluvíme sice o ztrátách ukrajinských kilometrů. Ale ve válkách jde občas něco velmi pomalu, a pak to může jít najednou velmi rychle, připomíná Smetana z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vysvětluje: 

Ukrajina se velmi bojí toho, že na některém dílčím úseku fronty nebude mít dostatek mužů a materiálu, aby zabránila ruským útokům, a najednou může fronta zkolabovat. Pak bude ruský postup mnohem rychlejší a silnější.

O vážnosti situace svědčí i to, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v posledních dnech zrušil několik svých zahraničních cest. 

Problémy podle něj způsobilo i zdržení americké pomoci Ukrajině, jejíž schvalování zabralo Kongresu několik měsíců. Materiální nedostatek Ukrajiny za ten půl rok způsobil, že Rusko bylo schopné mnohem efektivněji postupovat, tvrdí bezpečnostní analytik. 

Útok na Charkov?

Na severovýchodě Ukrajiny Rusko změnilo svou taktiku: nově vysílá malé skupiny, které se posléze spojí. 

Rusko nemá dost vojáků, nejsou schopni průlomu u Charkova, tvrdí americký generál

Číst článek

Výhodou je to, že tolik nejsou vidět pomocí dronů. Nevýhodou je, že je poměrně náročné mít tyto vojáky kvalitně připravené, tak aby to zvládli, usuzuje Smetana a připomíná, že takové údery přináší Rusku i velké ztráty. Ty je ale Moskva stále schopná nahrazovat.

Měsíčně je Rusko schopné poslat na frontu 20 až 30 tisíc vojáků. Neříkám, že jsou dobře vycvičení, velení a vybavení, ale ta masa sama o sobě má kvalitu.

Cílem současných ruských útoků je podle něj vytvořit nárazníkové pásmo kousek od hranic. Zároveň je to pro Rusko šance dostat se na dostřel Charkova. To bude pro Ukrajinu velmi nepříjemné, říká bezpečnostní analytik. 

Za prvé proto, že Ukrajina pak nebude schopná provádět přeshraniční útoku do Ruska. A zároveň pak může Rusko útočit přímo na Charkov.

To může Ukrajinu nutit částečně město evakuovat. Do budoucna to Rusku může umožnit provést v oblasti větší operaci a pokusit se město dobýt, usuzuje Smetana.

Technokrat za věrného Šojgua

Kreml tento týden vyměnil ministra obrany, Sergeje Šojgua nahradil ekonom Andrej Bělousov. 

Bělousov za Šojgua. Výměna na ministerstvu obrany dokládá přípravy na dlouhou válku, tvrdí institut

Číst článek

„Na ministerstvu byla šílená korupce. To bylo známo. A korupce znamená, že stát, který vede válku, není schopný dobře propojit svoji ekonomiku, svůj průmysl a svoje válečné snažení,“ vysvětluje Smetana.

Bělousov má podle něj pověst schopného technokrata. „V principu je nezkorumpovatelný, poměrně dobře rozumí svému řemeslu. Není sice politicky výrazný, ale dobře odvádí svoji práci,“ hodnotí bezpečnostní analytik s tím, že právě proto se Bělousov stal novým ministrem. 

Největší kvalitou končícího Šojgua byla podle něj z pohledu Kremlu loajalita.

„V autokratických režimech je to skutečně velká kvalita. Lidé, kteří se proviní proti loajalitě, bývají odstaveni, nebo se jim stanou nějaké ‚nehody‘. Ale lidé, kteří jsou nekompetentní a loajální, v systému zůstávají. Nekompetence není ten nejhorší prohřešek,“ dodává Smetana.

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Zita Senková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme