Většina pro polskou opozici? Právo a spravedlnost podle průzkumu ztrácí šance na složení vlády

Pravostředové a levicové opoziční strany v Polsku by v součtu mohly získat v parlamentních volbách plánovaných na 15. října více křesel než potenciální koalice vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) a krajně pravicové Konfederace. Podle agentury Reuters to vyplývá z v pondělí zveřejněného průzkumu společnosti IBRiS pro deník Rzeczpospolita.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr opoziční strany Občanská platforma Donald Tusk

Lídr opoziční strany Občanská platforma Donald Tusk | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Podle sondáže provedené 8. a 9. září zůstane Právo a spravedlnost s podporou 33,2 procenta voličů nejsilnější polskou stranou i po nadcházejících volbách. Její šance na sestavení vládní většiny jsou ale nejisté.

Druhá by se podle průzkumu umístila s 26 procenty hlasů centristická Občanská koalice seskupená okolo liberální strany Občanská platforma expremiéra a bývalého předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Třetí v pořadí bylo s 10,3 procenta nově založené pravostředové uskupení Třetí cesta, sdružující hnutí Polsko 2050 a rolnickou Polskou lidovou stranu (PSL). Strana Nová levice by získala 10,1 procenta hlasů.

‚Rozhodující význam‘

Konfederace, která v posledních měsících zaznamenala strmé zisky v souladu s trendem oživení krajní pravice v celé Evropě, oproti předchozím průzkumům oslabila a získala by 9,4 procenta hlasů.

„Skutečnost, že podpora Konfederace klesá a Nová levice a Třetí cesta si udržují, respektive dokonce mírně zvyšují svou podporu, má rozhodující význam,“ řekl listu Rzeczpospolita sociolog z Jagellonské univerzity v Krakově Jaroslaw Flis.

„Je jasně vidět, nakolik výsledek Konfederace rozhoduje o možnosti získat většinu,“ dodal.

Předvolební kampani dominují témata jako rostoucí životní náklady, bezpečnost či vláda práva. Ostře sledované volby přicházejí v době, kdy se Polsko zmítá v dlouhotrvajícím sporu s Evropskou unií ohledně demokratických norem a vlády práva.

Varšava ale zároveň získala chválu od vojenských spojenců za svou podporu sousední Ukrajině ve válce s Ruskem, připomíná Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme