Cestující objevili štěnice ve vlaku RegioJetu, našli je v lůžkovinách i čalounění v lehátkovém oddílu

Cestující železničního přepravce RegioJet v noci ze čtvrtka na pátek v lehátkovém vozu poštípaly štěnice. Během cesty z Prahy na východní Slovensko objevila dvojice pasažérů parazity v lůžkovinách. Poté, co na problém upozornili, je zaměstnanci společnosti přesunuli do jiného vagonu. Společnost Regiojet uvedla, že případ zaznamenala a aktivně se jím zabývá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch B. (iROZHLAS.cz jeho celou identitu zná, pozn. red.) cestoval 2. května s partnerkou z Prahy na východní Slovensko vlakem železničního přepravce RegioJet. Z výchozí stanice vyjeli ve 21.52, jízdenky měli zakoupené do lehátkového oddílu.

Štěnice v lůžkovinách v lehátkovém vozu společnosti RegioJet | Foto: Vojtěch B. | Zdroj: Osobní archiv

„Zhasli jsme, uložili se na lehátka a sledovali seriál. Zhruba po dvou hodinách jízdy začala partnerku svědět ruka. Po rozsvícení jsme si všimli, že má v oblasti paží a nohou velké zarudlé kousance,“ popisuje.

Po bližším ohledání kupé dvojice zjistila, že v lůžkovinách i čalounění jsou štěnice. „Stačil jsem udělat pouze pár snímků a poté jsme rychle vzali věci a oddíl opustili,“ líčí.

O problému informovali vlakvedoucí, která je přemístila do jiného vozu a slíbila, že o problému sepíše hlášení. Stejně tak byli přesunuti i další dva spolucestující ze stejného kupé. „Nevím, jakým způsobem s nimi tato událost byla komunikována,“ podotýká Vojtěch B.

‚Nepříjemná situace‘

„Tento případ jsme zaznamenali a v současné době se jím aktivně zabýváme,“ odpověděla na dotaz serveru iROZHLAS.cz PR manažerka společnosti RegioJet Alexandra Janoušek Kostřicová.  

Štěnice láká teplo lidské postele, chtějí naši krev. Prozradí je černé tečky na prostěradle, popisuje biolog

Číst článek

„Ostatní cestující informujeme v případě potřeby a přijímáme opatření, která zajistí bezpečí všech pasažérů,“ dodává. Zda na štěnice byli upozorněni konkrétně i spolucestující z kupé Vojtěcha B. a jeho partnerky ale jasné není, stejně tak ani zda byl tento konkrétní případ již vyřešen.

V takových situacích společnost cestujícím nabízí kompenzaci jízdného. „Kompenzace jsou převáděny přímo na konto zákazníka ve formě kreditu, za který je možné zakoupit další jízdenku nebo si kompenzaci vyzvednout v hotovosti na naší pobočce. V případech, kdy dojde k zasažení cestujících, poskytujeme i dodatečnou pomoc, včetně pokrytí nákladů na dezinfekci či dezinsekci,“ přibližuje.

Dvojice cestujících sice skutečně dostala peníze automaticky zpět formou kreditu v aplikaci, celkovou komunikaci přepravce však považuje za zklamání. Problém okamžitě po příjezdu nahlásili jak písemně, tak prostřednictvím informační linky.

„Poté, co nepřišla žádná odpověď a ani na sociálních sítích jsem nezaznamenal, že by na toto RegioJet upozornil, jsem opět na linku zavolal 6. května. Zde mi bylo pouze řečeno, že reklamace byla odeslána a je součástí standardní zákonné třicetidenní lhůty, kterou má přepravce na vyjádření,“ popisuje Vojtěch B.

Štěnice Vojtěch B. a jeho partnerka našli po zhruba dvou hodinách cesty | Foto: Vojtěch B. | Zdroj: Osobní archiv

„Celá situace byla a vlastně stále je velmi nepříjemná,“ uzavírá. Zároveň dodává, že z hlediska vážnosti situace mu reakce společnosti přišla neadekvátní, zejména s ohledem na ostatní cestující.

Likvidace štěnic

„Ve vlacích provádíme pravidelnou dezinfekci a dezinsekci. Pokud je výskyt nahlášen, přijímáme okamžitá opatření, vůz je odstaven a je provedena dezinfekce a dezinsekce mimo plánovaný harmonogram,“ říká Janoušek Kostřicová.

Štípance na ruce po cestě vlakem společnosti RegioJet | Foto: Vojtěch B. | Zdroj: Osobní archiv

V případě, že lidé zjistí, že mají štěnice u sebe doma, doporučuje biolog Oldřich Nedvěd na likvidaci zavolat specialisty – hlavně proto, že firmy mají k dispozici účinnější chemikálie, než jaké se dají koupit v běžné drogerii.

„Nebezpečná je látka jen při aplikaci, a tak pracovník nejspíš přijde v ochranném obleku s respirátorem. Ale potom už se nemusíme bát,“ ujišťuje.

V souvislosti se štěnicemi se minulý rok po Evropě rozšířila panika poté, co lidé hlásili jejich výskyt ve veřejném prostoru v Paříži. V mnoha případech ale o štěnice vůbec nešlo. „Lidé ve Francii začali šílet, že se jedná o štěnice, přitom to byli třeba úplně jiní škůdci,“ řekla na podzim ve vysílání Radiožurnálu zástupkyně vedoucího národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Státního zdravotního ústavu Terezie Arnoldová.

Během roku 2023 se přitom poptávka po hubení štěnic zvedla o 15 procent. „Odborníci říkají, že v průběhu covidu se štěnice utlumila, protože se necestovalo. V současné době se vrací do normálu, tím pádem čísla narůstají,“ uzavírá Arnoldová.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme