Do Ghany se vrací vzácné ašantské artefakty. ‚Korunovační klenoty‘ před 150 lety odvezli Britové

Z Londýna do Kumasi. Po 150 letech se do země svého původu vrací vzácné historické artefakty, které z ghanského Ašantského království odvezli Britové. Jde však pouze o dlouhodobou zápůjčku při příležitosti 25. výročí korunovace současného ašantského krále.

Kumasi (Ghana) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ašantská přilba

Ašantská přilba | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

„Toto je významný den pro Ašantské království. Významný den pro černý africký kontinent. Duch, kterého sdílíme, je zpět,“ přivítal návrat historických předmětů Otumfuo Osei Tutu II. Ten pro svůj národ představuje symbol tradiční autority o lidé věří, že je požehnaný duchy předků, píše britská BBC.

„Naše důstojnost je obnovena,“ komentoval návrat symbolických objektů pro Henry Amanakwaatia, vysloužilý policejní komisař, který se sám označuje za hrdého příslušníka Ašantů.

Ašantský král Otumfuo Osei Tutu II. | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

Mezi zapůjčenými předměty jsou i takzvané ghanské korunovační klenoty, zlatá dýmka míru nebo zlaté odznaky, které nosili úředníci pověření očištěním královy duše.

Do země se vrací na tři roky. Současné britské zákony totiž úplné navrácení historických předmětů odvezených z území tehdejších britských kolonií neumožňují. Výpůjčku lze ovšem prodloužit, o čemž by rozhodoval britský ministr kultury.

‚Bolestivá historie‘

Britské impérium vedlo v 19. století s Ašanstkým královstvím několik válek, po kterých byly vzácné artefakty odvezeny do londýnských muzejních sbírek.

„Uznáváme velmi bolestivou historii, která obklopuje získávání těchto předmětů, historii poznamenanou jizvami imperiálního konfliktu a kolonialismu,“ řekl ředitel Victoria & Albert Musea Tristam Hunt, který dorazil na slavnostní ceremonii.

Ašantské šperky | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

Jedním z historických artefaktů navrácených do Kumasi, hlavního města Ašantského regionu, je i státní meč, takzvaný „meč mpompomsuo“. V minulosti byl využíván při slavnostní inauguraci krále a používal se i při ceremoniálu, kdy významní náčelníci přísahali svou věrnost vládci i království.

S odcizenými předměty byla ukradena i část našich srdcí, našich citů, celé naší bytosti,“ uvedl ašantský královský historik Osei-Bonsu Safo-Kantanka.

Ašantský národ je největším kmenem v současné Ghaně a v minulosti se Ašantské království rozprostíralo na celém jejím území. V 17. století byla vláda narušena příchodem obchodníků z Velké Británie, která po několika válečných konfliktech v roce 1874 ovládla hlavní město Kumasi a celé království plně kolonizovala.

Ašantský zlatý odznak, který nosili úředníci pověření očištěním královy duše. | Foto: Francis Kokoroko | Zdroj: Reuters

evi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme