Němečtí křesťanští demokraté uzavřeli kapitolu Angela Merkelová

Stranické programy tradičně nepatří k bestsellerům. Často spíš sdílí osud materiálů, které bývají někde založeny, a pak na ně rychle sedá prach. Někdy ale mohou být přesto důležité, zvlášť když naznačují zásadnější změny.

Komentář Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Něco takového lze prohlásit o novém stranickém programu německých opozičních křesťanských demokratů, který byl před časem představen. Je v mnoha ohledech konzervativnější než ten dosavadní a nejenom v ekonomické oblasti nese rukopis stranického šéfa Friedricha Merze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Schuster: Němečtí křesťanští demokraté uzavřeli kapitolu Angela Merkelová

Především ale ukazuje rozchod s érou, kdy stranu vedla a její vnější obraz určovala dlouholetá německá kancléřka Angela Merkelová. Změny jsou patrné minimálně ve třech oblastech.

První se týká migrační politiky. Působení Merkelové v čele vlády bylo spojováno s jejím proslulým výrokem „zvládneme to“ („Wir schaffen das“), který pronesla během velké uprchlické krize roku 2015. Stal se symbolem otevřeného přístupu k migraci, založeného na otevřených hranicích, zároveň ovšem také symbolem nadprůměrně vysokých čísel u nově příchozích běženců a problémů s jejich ubytováním.

Kvůli tomu křesťanští demokraté postupně ztráceli podporu svých tradičních voličů, kteří se začali stále častěji přiklánět k protimigrační Alternativě pro Německo (AfD).

Emancipace je nevyhnutná

Tomu nyní chtějí křesťanští demokraté udělat přítrž důležitou změnou: Navrhují, aby se kompletní azylová řízení odehrávala mimo německé území, čili v třetích zemích, které by i měly povinnost se o běžence postarat.

Němečtí konzervativci mění svou migrační a azylovou politiku. Žadatele o azyl chtějí posílat do Rwandy

Číst článek

Je to vlastně model, který se například Britové snažili uskutečnit ve spolupráci s africkou Rwandou, Italové zase s Albánií. Akorát, že to u německých křesťanských demokratů nikdo takto otevřeně neříká. Je to ovšem svým způsobem přiznání si toho, že Německo zatím migraci příliš zvládnout nedokázalo.

S tím pak souvisí druhá velká změna, kterou je nový pohled na spoluobčany muslimského původu. Jestliže Merkelová razila zásadu, že muslimové jsou už součástí německé společenské reality a mají v ní své místo, chce její strana nyní prosadit, aby měli povinnost ztotožnit se s hodnotami německé společnosti.

Že je v tomto ohledu leccos v nepořádku, se ukázalo nejpozději při mohutných propalestinských demonstracích, které proběhly v řadě německých měst poté, co teroristé z Hamásu přepadli začátkem října Izrael. Jestliže vedení Spolkové republiky vyjadřovalo neomezenou solidaritu s Izraelem, na zmíněných shromážděních po ní nebylo ani památky.

A třetí oblast, kde se současná hlavní opoziční strana v Německu rozešla s dlouholetou předsedkyní a kancléřkou, je oblast energetiky. Pokud Merkelové rozhodla o postupném ukončení provozu jaderných elektráren, nyní se aspoň do programového dokumentu křesťanských demokratů tento zdroj energie vrací.

Nikoli samoúčelně, nýbrž s odkazem na nutnost bojovat proti oteplování klimatu. Tady možná bude muset strana počítat s daleko větším odporem ze strany široké veřejnosti, včetně většiny sdělovacích prostředků, než třeba u přísnější migrační politiky.

Je ovšem třeba říct, že proces vzájemného odcizení a postupného oslabování vazeb mezi křesťanskými demokraty a Angelou Merkelovou probíhá i opačným směrem. Před nedávnem bylo například oznámeno, že kancléřka se vzdala členství v Nadaci Konrada Adenauera, politického think-tanku blízkého křesťanským demokratům.

Zatímco bývalá kancléřka to nechala svou kanceláří prezentovat jako další krok směrem k většímu soukromí, řada členů strany to vnímá hodně negativně, někteří dokonce i tak, že se někdejší kancléřka strany zříká. Podobně, jako kdysi odmítla nabídku svého odvěkého rivala, současného stranického šéfa Friedricha Merze, aby se stala čestnou předsedkyní.

Emancipace od dlouholeté kancléřky je zřejmě nevyhnutelný a logický krok i proto, že křesťanští demokraté potřebují v opozici posílit svůj profil. Průzkumy jim zatím dávají za pravdu.

Zda to vidí podobně i voliči, naznačí nejpozději nadcházející eurovolby v červnu příštího roku.

Autor je komentátor Lidových novin

Robert Schuster Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme