Hokejisté Finska deklasovali v zápase o třetí místo USA 5:0

Bronzové medaile obhájili na olympijských hrách v Soči hokejisté Finska, kteří v duelu o třetí místo rozdrtili reprezentaci USA 5:0. Dva góly při své olympijské derniéře vstřelil nejproduktivnější hráč v historii olympijských turnajů Teemu Selänne, který se s 25 brankymi zařadil po bok do té doby nejlepšíích střelců - Zábrodského a Tumby Johannsona.

Finská střídačka se raduje ze zisku bronozvé medaile, jako kapitán ji k cennému kovu nasměřoval dvěma góly kapitán výběru Selänne | Zdroj: Reuters

Poražení semifinalisté hokejového turnaje na olympijských hrách v Soči neměli ani 24 hodin po zápase a už létali po ledě haly Bolšoj znovu. Američané se pokušeli proti Finsku prolomit medailový půst na hrách mimo americký kontinent, který trvá od roku 1972.

USA - FINSKO 0:5 (0:0,0:2,0:3)

Branky a nahrávky: 22. Selänne (Mikael Granlund, Korpikoski), 22. J. Jokinen (Lehterä, Kontiola), 47. Hietanen (T. Ruutu, Lepistö), 50. Selänne (Mikael Granlund, Korpikoski), 54. Määttä (Lehterä, J. Jokinen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Ch. Carlson (Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:2. Diváci: 9052

První vážnější příležitost měli při přesilové hře v 6. minutě Američané, když pykal za podražení nejzkušenější hráč na turnaji Teemu Selänne. Nebezpečnou střelu beka Suttera z hranice kruhů ale chytil finský brankář Rask, který při včerejší prohře se Švédy léčil na hotelu nemoc.

Poté bylo rušno i před gólmanem Quickem, kde se Finové dostali k několika dorážkám, ten ale odolal. Pak gólman Spojených států přestál i oslabení, ve kterém se v 9. minutě u jeho tyčky snažil Selänne procpat puk do brány.

Boje o medaile se na olympijském turnaji v Soči odehrávají v hale Bolšoj | Foto: ČTK/AP

Ve 14. minutě nevyužil trestné střílení útočník Chicaga Kane, když jeho bekhendový blafák mířil mimo. Ve zbytku úvodního dějství nabídli finští hokejisté soupeři další dvě početní výhody. Výběr trenéra Bylsmy ale neskóroval.

Běžela 22. minuta a poprvé se měnilo skóre, trefil se Fin Selänne 1:0. Za dalších 11 sekund už to bylo 2:0, Jussi Jokinen vyrazil v tandemu do rychlého brejku a z mezikruží po uvolnění spoluhráčem poslal puk do odkryté branky, americký brankář Quick se nestihl přesunout.

Američanům i po oddechovém čase nějakou dobu trvalo, než se dokázali ze dvou slepených inkasovaných gólů vzpamatovat. Ve 27. minutě nařídili rozhodčí další trestné střílení tentokrát po faulu Komarova. Opět se k němu rozjel Patrick Kane, vzal si novou hokejku a zvolil prudkou střelu z bezprostřední blízkosti, kterou ovšem zastavila spojnice břevna a tyče.

Finský brankář Tuuka Rask chytil v zápase o třetí místo dvě trestná střílení Patrika Kanea | Foto: Reuters

Nadále aktivní hráči USA chtěli utnout čtyři třetiny trvající gólový půst na turnaji, co nejrychleji, a vstřelit kontaktní gól, ale anii Backesův a Kaneův pokus za Raskovi zády neskončil. Těsně před 2. klaksonem se šel po střele Suttera rozhodčí poradit s kolegou u videa, ale i poté zůstal stav nezměnen.

I na začátku posledního dějství tvořili především Američané, ale byli to opět Finové, kteří odskočili na 3:0. Střelu od modré obránce Hietanena brankář Quick neviděl. 25. gól v historii olympijského hokejového turnaje vstřelil historicky nejproduktivněšjí hráč ZOH dvaačtyřicetiletý Teemu Selänne 4:0, bylo to v 50. minutě.

Finům odveta za semifinálovou porážku z Vancouveru ze vzájmeného souboje 1:6 vyšla v Ledovém dómě Bolšoj na břehu Černého moře dokonale. Při další přesilovce zvýšil na konečných 5:0 Maatta.

USA: Quick - McDonagh, Suter, Orpik, Carlson, Fowler, Shattenkirk, Faulk - Callahan, Backes, Brown - Kesler, Parise, P. Kane - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - Wheeler. Trenér: Dan Bylsma
Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Korpikoski, Mikael Granlund - Komarov, T. Ruutu, O. Jokinen - Lehterä, Kontiola, J. Jokinen - Pihlström, Immonen, Salminen. Trenér: Erkka Westerlund

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít