V Zimbabwe končí po čtyřech měsících stávka lékařů. Miliardář jim zaplatí mzdu i dopravu do práce

Zimbabwští doktoři se po více než čtyřech měsících rozhodli ukončit stávku za vyšší platy. Stalo se tak poté, co jim telekomunikační magnát a miliardář Strive Masiyiwa nabídl vyplacení trojnásobku měsíční mzdy a dopravu do práce, píše zpravodajský server BBC.

Harare Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telekomunikační magnát a miliardář původem ze Zimbabwe Strive Masiyiwa

Telekomunikační magnát a miliardář původem ze Zimbabwe Strive Masiyiwa | Zdroj: Profimedia

Kvůli vysoké inflaci a špatné hospodářské situaci v Zimbabwe klesají mzdy. Většina ze stávkujících doktorů si měsíčně přišla na ekvivalent 100 amerických dolarů (2300 korun).

Palubní personál Germanwings vstoupil do plánované třídenní stávky. Zrušeno bylo 180 letů

Číst článek

Neměli tedy dostatek peněz ani na to, aby se dostali do práce - plná nádrž benzinu stojí v Zimbabwe okolo 80 dolarů (1900 korun).

Masiyiwa, který žije v Londýně, lékařům slíbil vyplatit 300 dolarů (6900 korun) skrz fond, ze kterého také zajistí výdaje na dopravu. Fond má fungovat šest měsíců - není tedy jasné, co bude po uplynutí této doby následovat, poznamenává BBC.

‚Není důvod přestat.’ Zaměstnanci dopravního podniku a železnic stávkovali ve Francii na Štědrý den

Číst článek

Stávka zásadně destabilizovala zdravotní systém této jihoafrické země, uvádí sdružení lékařů, kteří díky lepším platovým podmínkám do stávky nešli a naopak protest nazvali „tichou genocidou“. Kolik lidí kvůli nedostatku zdravotnického personálu přišlo o život, však není jasné.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny.

Vláda ale na konci května 2019 náhle zakázala platby v zahraničních měnách a jediným oficiálním platidlem se stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota však od té doby opět rychle klesá, prudce naopak rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme