Policie při potyčkách v Bělorusku použila zábleskové granáty s českým nápisem. ‚Přelep,‘ reaguje Zeveta

Česká republika podle ministerstva zahraničí prošetřuje podezření, že běloruská policie použila proti demonstrantům zábleskové granáty české výroby. Pokud by Česko vývoz takového zboží umožnilo, porušilo by tím embargo Evropské unie z roku 2011. Policie v Minsku a dalších městech tvrdě zasáhla proti demonstracím, které poukazovaly na neregulérnost nedělních prezidentských voleb, jež podle předběžných výsledků znovu vyhrál Alexandr Lukašenko.

Aktualizováno Praha/Minsk (Aktualizováno: 16:30 10. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další celostátní protest je svolán na pondělí večer od 19.00 místního času (18.00 SELČ)

Další celostátní protest je svolán na pondělí večer od 19.00 místního času (18.00 SELČ) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Použití českých výbušek neboli zábleskových granátů mají potvrzovat snímky, které se objevily na sociálních sítích a ve východoevropských médiích.

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřen štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1.

Ruský server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení anebo v nezbytném případě ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž napsal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom „něco málo přes 2000 rublů“ (přes 600 korun).

V Česku výbušky vyrábí Zeveta Bojkovice. Společnost ale jakoukoliv spojitost odmítá. „Naše společnost striktně dodržuje veškeré zákonné předpisy a nařízení. Taktéž odmítáme, že se na fotografii jedná o náš výrobek. Nejsme jediní výrobci zásahových výbušek a zaslané fotografie navíc vypadají jako evidentní přelep nespecifikovatelné věci,“ uvedlo vedení Zevety pro Radiožurnál.

Ten následně porovnal fotky zveřejněné na sociálních sítích a na oficiálních webových stránkách firmy a se zjištěním Zevetu konfrontoval. Společnost ale dosud na druhý dotaz neodpověděla.

Česko zákaz vývozu zábleskových granátů podle mluvčí ministerstva Zuzany Štíchové dodržuje. Nemůže však vyloučit, že se materiál do Běloruska dostal pomocí překupníků.

Evropská unie zavedla v minulosti vůči Bělorusku embargo, které zakazuje vyvážet do země zbraně a další vybavení, které může tamní režim použít k represím vůči obyvatelům. 

„Nepředpokládáme, že by česká firma vyvezla vojenský materiál v rozporu s tímto embargem do Běloruska, protože Česká republika má robustní kontrolní systém vývozu vojenského materiálu,“ uvedla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. 

Násilí proti demonstrantům odsoudil na twitteru i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří. Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii.

10:46 – 10. 08. 2020

42 641

Znepokojení nad průběhem voleb na webu vyjádřilo i české ministerstvo zahraničí

„Považujeme za politováníhodné, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE, jediné důvěryhodné mezinárodní organizace monitorující volby v tomto regionu.“

Násilné potlačení protestů označil za nepřijatelné i předseda Evropské rady Charles Michel. Běloruský režim podle něj musí dodržovat lidská práva a svobodu shromažďování.

Podle ruské agentury RIA Novosti bezpečnostní složky zatkly nejméně 3000 lidí.

Zdeněk Novák, Jakub Lucký, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme