Novoroční zemětřesení v Japonsku si vyžádalo už 168 životů. Záchranáři stále pátrají po více než 300 lidech

Počet obětí novoročního zemětřesení v Japonsku stoupl na 168, dalších nejméně 323 lidí se pohřešuje. Píše to agentura AP. Počet nezvěstných podle ní výrazně zvýšily japonské úřady, které předtím informovaly o 103 pohřešovaných. Zranění utrpělo 565 lidí a 1390 domů bylo částečně nebo úplně zničených. V nejzasaženějším místě, na poloostrově Noto v prefektuře Išikawa, platí varování před sesuvy půdy, jejichž riziko zvyšuje sněžení.

Aktualizováno Tokio (Aktualizováno: 10:00 8. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky novoročního zemětřesení v Japonsku

Následky novoročního zemětřesení v Japonsku | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

V Išikawě na pobřeží Japonského moře stále pokračuje pátrání po pohřešovaných, i když pravděpodobnost, že by se ještě podařilo někoho najít živého, je podle médií mizivá. Zapojily se do něho tisíce vojáků, hasičů a policistů.

Region před týdnem zasáhlo zemětřesení o síle 7,6 stupně, které vyvolalo zhruba metrovou vlnu tsunami a způsobilo více než tisíc sesuvů půdy. V nejpostiženějších městech Wadžima a Suzu navíc srovnalo se zemí mnoho budov. V každém z nich podle agentury AP zemřelo 70 lidí. Dalších 18 osob přišlo o život ve městě Anamizu. Zbývající oběti pocházejí z jiných míst.

Pět dní po zemětřesení v Japonsku zachránili z trosek devadesátnici. Obětí je 126

Číst článek

Japonští meteorologové varují, že silné otřesy mohou pokračovat ještě další měsíc. Jejich četnost se sice postupně snižuje, ale ve srovnání se zemětřeseními z minulosti je nadále vysoká a přesáhla tisícovku, píše AP.

Tisíce lidí, kteří během chvíle přišli o střechu nad hlavou, už pociťují vyčerpání a žijí v neustálé nejistotě. Rybáři z Wadžimy nemohou vyrazit na moře, protože mají poničené lodě.

Kentaro Micomuri, kterému v tomto turisty dříve vyhledávaném městě patří obchůdek s potravinami, říká, že přespává s manželkou v autě před prodejnou, aby ji ochránili před rabováním. Obchod sice stojí, ale není v něm elektřina, neteče voda. Říká, že ho zavře, protože si není jistý, zda ve Wadžimě bude dost lidí. „Nevím, jak Wadžima bude moci přežít,“ uvedl.

Skoro 30 000 lidí přebývá ve školách, posluchárnách a dalších evakuačních centrech, přespávají na prochladlých podlahách. Starosti jim dělá šíření infekčních nemocí, protože přibývá případů nákazy covidem-19. Zlepšují se dodávky pomoci, a tak se v některých místech pro evakuované začínají vařit teplá jídla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme