Nejhorších 33 dní mého života, vzpomíná reportér z Gazy na zajetí v Izraeli

Diaa Al-Kahlouta, 38letého palestinského novináře, zadržely 7. prosince izraelské jednotky v Bajt Lahíje na severu pásma Gazy. „Přišli do domu mého otce a odvedli nás spolu s několika sousedy a příbuznými,“ popsal palestinský novinář Diaa Al-Kahlout více než měsíc dlouhý pobyt v izraelské věznici. Poté, co byl propuštěn bez obvinění a vrátil se do Pásma Gazy, vypověděl pro deník El País, co zažil.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kolem 150 izraelských vojáků a policistů vtrhlo do Bajt Lahíje. Přišli do domu mého otce a odvedli nás spolu s několika sousedy a příbuznými. Donutili nás svléknout si, až na spodní prádlo, veškeré oblečení. Svázali nás, naházeli do vojenských nákladních aut. Potom nás odvezli až na vojenskou základnu Zikim (na pobřeží, severně od pásma Gazy),“ uvedl Al-Kahlout.

Spolu s několika desítkami mužů byl donucen svléknout se do spodního prádla a postavit se doprostřed ulice, popsal El País.

Videozáznamy a fotografie pořízené izraelskými obrannými silami unikly na veřejnost a rozšířily se po celém světě. Na izraelském území strávil více než měsíc v zajetí, kde, podle svých slov, čelil mučení, výslechům a ponižování.

Podmínky v izraelské věznici

Zadržený reportér dále vypověděl, že byl v Gaze nejprve vyslýchán někým, koho považuje za agenta izraelské vnitřní bezpečnostní služby Šin bet. Agent se ho zeptal, zda je spojen s Hamásem. „Popřel jsem to a řekl jsem mu, že jsem novinář. Jejich otázky se pak zaměřily na mé zpravodajství a na mé novinářské vazby a zdroje. Poté mě fyzicky napadli a shodili na zem. Skončil jsem s plnou pusou písku,“ dodal.

Netanjahu odmítl příměří s Hamásem. Izraelské vítězství v Pásmu Gazy je podle něj na dosah

Číst článek

Když Al-Kahlout protestoval a trval na tom, že s bojovníky nemá nic společného, zacpali mu údajně věznitelé ústa lepicí páskou, aby nemohl mluvit. „Posmívali se mi a anglicky po mně pokřikovali ‚novinář‘,“ řekl.

„Při převozu jsem byl napaden a zbit. Pouta byla bolestivá a pásky přes oči nepříjemné. Když jsme dorazili, umístili nás do zděné místnosti, kde jsme museli spát na rohožích jen s dekou. Po celou dobu zadržování jsme měli zavázané oči a pouta. Mluvit s ostatními vězni bylo přísně zakázáno. Vyhrožovali nám, že nás zabijí, a obviňovali nás z příslušnosti k Hamásu. Za trest jsme museli celé hodiny klečet,“ uvedl Al-Kahlout, jak po několika hodinách strávených v Zikimu byli zadržení převezeni do vojenské věznice v Negevské poušti východně od Gazy.

Do Izraele přijde 65 tisíc dělníků ze zahraničí. Nahradí desítky tisíc palestinských, které byly vykázány

Číst článek

Po devíti dnech ho přivedli k dalšímu „normálnímu“ výslechu, s osobními otázkami na jeho profesi a kde se nacházel 7. října, kdy teroristé z Hamásu povraždili 1 200 lidí v jižním Izraelia asi 250 lidí unesli.

Dne 25. prosince byl odveden k dalšímu výslechu. „Nejprve mě svlékli a prohledali. Pak mě pověsili za zápěstí a zbili mě,“ popsal Al-Kahlout. Domnívá, že se opět dostal do rukou agentury Šin bet.

Dle výpovědi bylo jídlo omezeno na dva krajíce chleba s trochou sýra k snídani a večeři a další dva krajíce s trochou tuňáka k obědu. Někdy museli čekat až hodinu, než mohli použít jeden záchod. Po celou dobu zadržení mu nebylo dovoleno komunikovat s rodinou ani s právníkem.

Al-Kahlout vzpomínal, jak se mu vysmívali, že nemůže klečet 16 hodin denně. Po propuštění se dozvěděl, že jeho tchán zemřel při bombovém útoku 13. prosince a že jeho otec, manželka a jedno z jeho dětí byli rovněž zraněni.

9. ledna byl bez obvinění propuštěn a vrátil se do Gazy. „Nejhorších 33 dní mého života,“ řekl serveru El País novinář v telefonátu ze stanu, který sdílí s dalšími vysídlenci v Rafáhu nedaleko egyptských hranic. Obával se, že se Izraelské obranné síly budou tlačit až na jižní konec pásma Gazy, kam před boji na severu utekly statisíce lidí.

Al-Kahloutovo svědectví není jediné. Podobně referují i některé izraelské deníky. I The Jerusalem Post popisuje znepokojivé podmínky v izraelských věznicích a přístup bezpečností služby Šin bet k palestinským vězňům.

Stav izraelských vězňů zajatých Hamásem, je podle přeživších svědků obdobný. Rukojmí se do svých domovů dostávají pohublí s psychickými i zdravotními problémy.

Daniel Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme