Vlády se mění, památky zůstávají. Ve zpustošeném Aleppu obnovují kulturní dědictví

Ve východním Aleppu, o které se řadu měsíců zuřivě bojovalo, svolává učitel děti do nově opravené školy. Po dlouhé době totiž z budovy a jejího okolí nezní žádná střelba. Desítky kluků a holek se tak mohou bez obav soustředit jen na výuku. Rozstřílené domy v sousedství však i nadále zůstávají němým svědkem válečných hrůz, které zcela změnily život obyvatel i ráz města.

Aleppo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární syrský hotel Le Baron je nejstarším hotelem v zemi.

Legendární syrský hotel Le Baron je nejstarším hotelem v zemi. | Foto: Brian Harrington Spier (Flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Jeho historie sahá až do 2. tisíciletí před naším letopočtem. Minaret slavné Umajjovské mešity, citadela, Velký palác, tedy někdejší sídlo guvernéra.

Tyto i další památky byly při bojích či cílených explozích - jako v případě hotelu Carlton - zcela zničeny nebo těžce poškozeny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Třetina památek v Aleppu je zničena nebo těžce poškozena. Pomoc má poskytnout i zahraničí.

„Naše idea je zrekonstruovat zničené památky z těch fragmentů, dílů a zbytků staveb, které zůstaly na místě. Samozřejmě, už nikdy to nebude takové jako předtím, ale díky našim schopnostem, zkušenostem i pomoci ze zahraničí jsme toho schopni,“ říká Radiožurnálu generální ředitel památek a muzeí Sýrie Maámún Abdulkarím.

Místo Lawrence z Arábie uprchlíci

Podle něj je z celkem 250 dokumentovaných památek 40 procent lehce a 30 procent středně těžce poškozeno. Při jejich opravě i odklízení trosek a sutin už několik týdnů pomáhají i dobrovolníci.

Například slavný starobylý hotel Baron, ve kterém pobývali britský plukovník Thomas Edward Lawrence (známější jako Lawrence z Arábie), spisovatelka Agatha Christie, prezident Charles de Gaulle nebo švédský král Gustav VI. Adolf, se proměnil v centrum pro uprchlíky.

Podle Abdulkarima je ale teď důležité zajistit ty nejvzácnější stavby, aby se zcela nezřítily. Při jejich rekonstrukci pak chce spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a pod dohledem UNESCO.

„Toto kulturní dědictví nepatří jen vládě, ale také opozici, všem Syřanům. Vlády se mění, ale památky zůstávají. Patří nám všem, celému lidstvu,“ vysvětluje Generální ředitel památek a muzeí Sýrie.

Jak ale dodává, důležité nejsou jen samotné stavby, ale také historické předměty, které byly během války ukradeny a propašovány do jiných zemí.

I přes spolupráci s Interpolem se jich totiž dosud vrátilo jen několik desítek.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme