Mrtvá zóna na frontové linii. Drony pronásledují vojáky na Ukrajině ve dne v noci

Frontu na Ukrajině sleduje tolik dronů, že jakýkoli pohyb může stát ukrajinské i ruské vojáky život, uvedl americký list The Washington Post. Podle něj vojákům nezbývá než spoléhat na nedostatek zručnosti pilotů dronů. Zkušení operátoři se totiž umí zaměřit i na jednoho jediného vojáka pěchoty a zabít ho, přičemž můžou dron navést i do různých skrýší nebo zákopů.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci pozorují oblohu, zda neuvidí ruská letadla a drony (fotografie z 28. března 2024)

Ukrajinští vojáci pozorují oblohu, zda neuvidí ruská letadla a drony (fotografie z 28. března 2024) | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

Terén na obou stranách frontové linie, kterému se obvykle říká „šedá zóna“, malé drony, jejichž počet na Ukrajině prudce vzrostl, proměnily v „mrtvou zónu“, sdělil americkému listu Oleksandr Nastenko, velitel dronové jednotky v 92. brigádě ukrajinské armády.

Rusové chtějí ovládnout město Časiv Jar. Ukrajinští vojáci se ale ve městě ‚zakousli do země‘

Číst článek

Drony totiž mohou okamžitě zabít kohokoli, kdo by se před nimi odvážil přesouvat z místa na místo, ať už by to bylo ve dne nebo v noci.

Nejběžněji používané drony na frontě jsou takzvané FPV drony, které obvykle ovládá naváděč s brýlemi a dálkovým ovladačem a které operátorovi umožňují sledovat v reálném čase obraz přenášený bezpilotním strojem. Tyto levné drony, které Ukrajina dokázala proměnit v moderní zbraň, zpočátku dávaly ukrajinským vojákům výhodu. Jenže Rusové se rychle inspirovali a začali s masovou výrobou vlastních dronů.

Andrew Coté, jednatel americké společnosti BRINC Drones, která dodává Ukrajině vybavení, se domnívá, že použití dronů na Ukrajině lze přirovnat k nasazení tanků v první světové válce. „Je to dost patová situace. Pokud jste v otevřeném terénu, tak budete pronásledováni,“ podotkl Coté.

Situace na východní frontě se značně zhoršila. Rusko zesílilo ofenzivu, uvedl velitel Syrskyj

Číst článek

Z jedné strany používání dronů patrně šetří životy, poněvadž jejich piloti se mohou držet o něco dál od kontaktní linie než tradiční pěchota.

Na druhou stranu ale k vysokým ztrátám vede skutečnost, že kvůli nasazení dronů se zmenšil prostor, kde se mohou vojáci pohybovat, aniž by byli spatřeni. V posledních měsících drony na frontě také podle amerického listu přispěly k tomu, že ani jedna z válčících stran nedokázala učinit zásadnější průlom.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme