V Pásmu Gazy hrozí hladomor. Izrael nesplnil nařízení soudu OSN, tvrdí Amnesty International

Izrael nesplnil předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora (ICJ) z 26. ledna a nezajistil dostatečnou humanitární pomoc civilistům v palestinském Pásmu Gazy, kterým přitom hrozí hladomor kvůli izraelskému bombardování a blokádě. Uvedly to v pondělí lidskoprávní organizace Amnesty International a Human Rights Watch (HRW).

Tel Aviv/Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci navštěvují hřbitov v Rafáhu na jihu pásma Gazy

Palestinci navštěvují hřbitov v Rafáhu na jihu pásma Gazy | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

ICJ 26. ledna uložil Izraeli, aby přijal kroky, které v Gaze zlepší humanitární situaci a zabrání genocidě, z níž ho před haagským soudem viní Jihoafrická republika. Izrael měl také do pondělí ICJ informovat o tom, co učinil pro to, aby nařízení soudu splnil.

Soud v Haagu dál projednává stížnost na Izrael. Jihoafrická republika ho viní z genocidy Palestinců

Číst článek

Podle agentury Reuters předložil Izrael zprávu o naplňování nařízení soudu v pondělí. Izraelský činitel, na něhož se Reuters odvolává, ovšem nesdělil podrobnosti o obsahu této zprávy.

„Izrael nejenže způsobil jednu z nejhorších humanitárních krizí na světě, ale také projevuje bezcitnou lhostejnost k osudu obyvatel Gazy tím, že vytváří podmínky, které je podle ICJ vystavují bezprostřednímu riziku genocidy,“ uvedla Heba Morayefová z Amnesty International. Podle ní Izrael nejenže nezajistil základní potřeby Gazanů, ale také brání distribuci dostatečné pomoci do Pásma Gazy.

Podle Amnesty International se v posledních třech týdnech humanitární situace v Gaze dál zhoršila a i některé další nevládní organizace už minulý týden uvedly, že se distribuce pomoci, zejména na sever Pásma Gazy, téměř zastavila. Zatímco před verdiktem ICJ se do Pásma Gazy dostalo v průměru asi 150 kamionů s pomocí denně, v únoru to byla ani ne stovka denně.

2,3 milionu hladovějících

Přitom před válkou, jež začala útokem hnutí Hamás z Gazy na Izrael, jezdilo do Gazy denně asi 500 nákladních aut s humanitární pomocí denně. „Izraelská vláda nechává hladovět 2,3 milionu Palestinců a vystavuje je ještě většímu nebezpečí než před závazným verdiktem haagského soudu,“ řekl Umar Šákir z HRW.

„Izraelská vláda jednoduše ignorovala rozhodnutí soudu, a v některých ohledech dokonce zintenzivnila represe, včetně dalšího blokování životně důležité pomoci,“ dodal.

„Máme zprávy i o tom, že Palestinci jí krmivo pro zvířata, o lidech umírajících hlady či ženách, které nemohou kvůli nedostatku jídla kojit své děti,“ popsala už minulý týden Sally Chalílová z organizace Oxfam. Řekla také, že snahy humanitárních organizací doručit pomoc potřebným záměrně maří Izrael.

V Izraeli se bojí obvinění z genocidy. Soud může vydat příkaz k zastavení palby

Číst článek

Také HRW v pondělí uvedla, že izraelské úřady brání distribuci pomoci na sever Pásma Gazy a že téměř žádná pomoc se nedostává mimo Rafáh, který leží na jihu u egyptských hranic.

HRW připomněla také, že 20. února organizace Světový potravinový program pozastavila dodávky pomoci na sever Pásma Gazy kvůli napadání kamionů hladovými a zoufalými Palestinci, kteří se na auta s jídlem vrhají, aby získali aspoň trochu jídla pro rodiny.

HRW také zmínila případ, o němž minulý týden informovala televize CNN, podle níž 5. února na konvoj s humanitární pomocí v centrální části Pásma Gazy izraelská armáda střílela, ačkoliv měl izraelské povolení.

Amnesty International v pondělí také připomněla, že válka v Pásmu Gazy začala válečnými zločiny palestinských ozbrojenců, kteří z Gazy napadli Izrael 7. října. Zabili nejméně 1139 lidí a na 250 dalších unesli, včetně tří desítek dětí.

Na 130 rukojmích Hamás stále zadržuje, nejméně tři desítky z nich už nežijí. Izraelská odveta v Pásmu Gazy, spočívající v masivním bombardování a pozemní operaci, stála životy asi 29 780 Palestinců, většinou žen, dětí a mladistvých. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme