Vrátí se USA do UNESCO? Většina členských států to podpoří, zní z organizace

Spojené státy se zřejmě po pěti letech vrátí do organizace UNESCO. V pátek o tom budou hlasovat členské státy. Většina zemí je připravená návrat Američanů do organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu podpořit. Radiožurnálu to v pařížském sídle UNESCO potvrdil předseda generální konference.

Od stálého zpravodaje Paříž/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda generální konference UNESCO Santiago Irazabal Mourao

Předseda generální konference UNESCO Santiago Irazabal Mourao | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Nejednáme teď ani tak o tom, jestli se Američané vrátí, nebo ne. Rozhodli se, že ano. Teď jde o to, jakým způsobem se vrátí,“ vysvětluje pro Radiožurnál předseda generální konference UNESCO Santiago Irazabal Mourao, který řídí zasedání o návratu Američanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrátí se USA do UNESCO? Natáčel zpravodaj Martin Balucha

Spojené státy opustily organizaci před pěti lety. Tehdejší prezident Donald Trump UNESCO kritizoval za protiizraelský přístup. To se podle předsedy generální konference UNESCO se současnou americkou administrativou změnilo.

„Američané uznávají snahu generální ředitelkou UNESCO a členských států depolitizovat některá témata. Jedním z nich byla otázka Blízkého východu. Spojené státy ve svém dopise uvedly, že vidí velký pokrok v depolitizaci těchto témat. Myslím, že se teď cítí komfortně,“ dodal Mourao.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken loni naznačil, že Čína využila nepřítomnosti Spojených států k posílení svého vlivu. Americký diplomat John Brian Atwood pro server The Hill poukazoval na snahu Číňanů přesunout Mezinárodní vzdělávací kancelář UNESCO do Šanghaje. Peking se zároveň po odchodu Američanů stal největším přispěvatelem organizace.

USA chtějí zpět do UNESCO. Odešly za Trumpa, pro organizaci to znamenalo výpadek tři miliardy korun

Číst článek

„Čína je v mnoha organizacích největším přispěvatelem. Platí to i pro UNESCO vzhledem k tomu, že Spojené státy odešly. Jakmile se ale Američané vrátí, Čína se stane druhým největším přispěvatelem,“ upřesnil Mourao.

Čína už dala najevo, že nebude hlasovat proti návratů Američanů. Spojené státy usilují o členství v UNESCO i kvůli jednání o nových technologiích.

„Američané se vracejí, protože uznávají, že pracovní náplň organizace UNESCO je velmi důležitá. Jednáme tady i o umělé inteligenci. V dnešní době jednoduše není možné zůstat mimo tyto diskuse,“ uzavírá Mourao.

Mezinárodní organizace před dvěma lety navrhla sérii etických pravidel pro umělou inteligenci. UNESCO bude díky návratu Američanů hospodařit s větším rozpočtem. Spojené státy by měly příští rok přispět v přepočtu přes tři miliardy korun.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme