Světová poptávka po uhlí, ropě a plynu má dosáhnout vrcholu do roku 2030, vyplývá ze studie

Světová poptávka po fosilních palivech dosáhne vrcholu do roku 2030. Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To zároveň zpochybňuje důvody pro zvyšování investic do produkce fosilních paliv. Ve zprávě o výhledu energetiky ve světě to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lžícové kolesové rýpadlo zpracovává uhlí v povrchovém dole Borodinskij, který patří společnosti Sibiřská uhelná energie

Lžícové kolesové rýpadlo zpracovává uhlí v povrchovém dole Borodinskij, který patří společnosti Sibiřská uhelná energie | Foto: Alexander Manzyuk | Zdroj: Reuters

Zpráva je v kontrastu s názorem členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ti očekávají růst poptávky ještě dlouho po roce 2030 a vyzývají k novým investicím do ropného sektoru v řádu bilionů dolarů.

IEA uvedla, že její scénář je založený na současné politice vlád. Z ní je poprvé patrný vrchol poptávky po ropě, zemním plynu a uhlí už v tomto desetiletí, tvrdí agentura.

Ceny paliv v Česku po čtyřech měsících zdražování klesly. Benzin i nafta zlevnily o několik haléřů

Číst článek

„Přechod na čistou energii pokračuje po celém světě a je nezastavitelný. Není otázkou ‚zda‘, ale ‚jak brzy‘ – a čím dříve, tím lépe pro nás pro všechny,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Vlády, firmy a investoři musejí přechod na čistou energii podpořit, místo aby mu bránili.“

Agentura ale zároveň uvedla, že za současného stavu zůstane poptávka po fosilních palivech příliš vysoká na to, aby se podařilo udržet cíl takzvané pařížské dohody, tedy omezit růst průměrné globální teploty na 1,5 stupně Celsia proti období před začátkem industrializace.

Do roku 2030 bude podle nynějších předpokladů na silnicích po celém světě jezdit téměř desetkrát více elektromobilů než teď, odhadla IEA. Ve Spojených státech budou do roku 2030 polovinu registrací nových aut tvořit elektromobily. Loni to bylo pouze dvanáct procent. Pomůže tomu hlavně americký zákon o snižování inflace.

Ceny ropy po útoku Hamásu rostou. Investoři se obávají, že konflikt ovlivní dodávky z regionu

Číst článek

Role Číny jako důležitého zdroje růstu poptávky po energii se mění. Zatímco v posledním desetiletí se Čína podílela téměř dvěma třetinami na růstu globální spotřeby ropy, dynamika jejího ekonomického růstu slábne a země se stává velmocí v čisté energii, upozornila IEA. Více než polovina celosvětového prodeje elektromobilů v loňském roce připadla na Čínu.

Klíčem k řádnému energetickému přechodu je podle agentury zvýšení investic do čisté energie, nikoli do fosilních paliv. „Konec éry růstu fosilních paliv neznamená konec investic do fosilních paliv, ale podkopává důvody pro jakékoli zvyšování výdajů,“ uvedla IEA.

Zpráva OPEC na začátku tohoto měsíce uvedla, že výzvy k zastavení investic do ropných projektů jsou chybné a mohly by způsobit chaos v hospodářství i v energetice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme