Vatikán změnil názor na tresti smrti, považuje ho za nepřípustný útok na lidskou důstojnost

Římskokatolická církev ve čtvrtek oznámila změnu svého náhledu na trest smrti. Nově ho považuje za nepřípustný za všech okolností. Vatikán uvedl, že postoj k hrdelnímu trestu odráží názor papeže Františka, který trest smrti naprosto odmítá. Dosavadní katechismus ho přitom povoloval ve výjimečných případech.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Vězeňská služba ČR

Podle současného papeže je trest smrti vždy nepřípustný, protože „útočí na lidskou důstojnost“. Do nynější doby platící katechismus, který schválil v roce 1997 papež Jan Pavel II., trest smrti přitom povoloval s tím, že jeho potřeba „je velmi řídká, téměř neexistující“.

Egyptský soud odsoudil k trestu smrti 75 demonstrantů. Mezi nimi i známého fotoreportéra

Číst článek

Katolická církev nicméně hrdelní trest připouštěla v případě, že byl „jediným možným způsobem, jak efektivně chránit lidské životy před nespravedlivým agresorem“.

Nové učení nicméně říká, že předchozí politika je zastaralá a že existují i další způsoby, jak chránit společnost, uvedla agentura AP. Podle církevního učení je nyní „trest smrti nepřípustný, protože jde o útok na nedotknutelnost a důstojnost jedince“. Církev by proto uvítala jeho zrušení po celém světě. Text nového učení byl schválen již v květnu, Vatikán ho ale zveřejnil až během čtvrtka.

Na smrt v Americe i Asii

Trest smrti byl zrušen ve většině Evropy a Jižní Ameriky, nicméně stále je používán ve Spojených státech, v několika zemích Asie, Afriky a na Blízkém východě.

Trest smrti pro drogové dealery v USA? Trumpův tvrdý návrh podporu u zákonodárců zatím nemá

Číst článek

Agentura AP poznamenala, že například tento týden turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že by mohl nejvyšší trest znovu zavést poté, co byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy země dostat se do Evropské unie.

V dopise, který změnu postoje Vatikánu vysvětluje, se hovoří mimo jiné o tom, že vývoj katolické doktríny ohledně trestu smrti není v rozporu s předchozím učením, jde totiž spíše „o evoluci předchozího postoje“.

„Jestliže v minulosti politická a sociální situace umožnily, aby byl trest smrti přijatelným prostředkem k ochraně společnosti, nyní došlo k nárůstu porozumění, že člověk nemůže ztratit svou důstojnost ani poté, co spáchal ten nejvážnější zločin,“ uvedl kardinál Luis Ladaria, který stojí v čele Kongregace pro nauku víry.

Organizace Amnesty International (AI), která bojuje za zrušení trestu smrti po celém světě, krok Vatikánu uvítala. „Církev vyjádřila svůj odpor k trestu smrti již v minulosti, nicméně slovy, která nebyla jednoznačná,“ uvedl Riccardo Noury z AI. „Nyní to řekli velmi jasně,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme