Švédsko neschvaluje pálení koránu, zákony o svobodě projevu to však povolují, řekl ministr zahraničí

Švédský stát neschvaluje pálení koránu, to je ale povoleno švédskými zákony o svobodě projevu, uvedl ve čtvrtek ministr zahraničí Tobias Billström. Za demonstrativním pálením svaté knihy islámu podle něj stojí jednotlivci, uvedla agentura Reuters. Následků, které by mohly mít další demonstrace tohoto typu, se však „nesmírně“ obává švédský premiér Ulf Kristersson.

Stockholm/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Bagdádu, které vyvolalo pálení koránu ve Švédsku

Protesty v Bagdádu, které vyvolalo pálení koránu ve Švédsku | Zdroj: Reuters

Letos byly na několika demonstracích ve Švédsku a Dánsku spáleny výtisky koránu, což vyvolalo pobouření v muslimském světě. V Bagdádu protestující v reakci na jeden z těchto incidentů vnikli na švédské velvyslanectví.

Egypt si ve čtvrtek kvůli úternímu zapálení koránu před egyptskou ambasádou v Kodani předvolal dánského velvyslance.

V Dánsku podle agentury Reuters šlo o třetí takový incident za méně než týden. Egypt vyzval „úřady v Dánsku a v dalších zemích, které byly svědky podobných událostí, aby přijaly konkrétní opatření k zastavení těchto nešťastných incidentů jednou provždy,“ uvedla v prohlášení egyptská diplomacie.

Demonstranti zapálili švédskou ambasádu v Bagdádu. Reagovali na povolení k pálení koránu

Číst článek

„V některých zemích panuje názor, že švédský stát za tím (pálením koránu) stojí, nebo to schvaluje. My to ale neděláme,“ řekl švédský ministr zahraničí Billström novinářům.

„Jedná se o činy, které páchají jednotlivci, ale činí tak v souladu se zákony o svobodě projevu,“ dodal.

„Byla podána řada dalších žádostí o povolení znesvěcení (koránu),“ oznámil poté Kristersson. „Pokud jim bude vyhověno, čeká nás několik dní, kdy je jasné riziko, že se stane něco vážného. Jsem nesmírně znepokojen tím, k čemu by to mohlo vést,“ dodal.

Dánsko a Švédsko již dříve uvedly, že pálení koránu odsuzují, ale podle pravidel pro ochranu svobody projevu mu nemohou zabránit.

Turecko, které má právo veta při rozhodování o členství Švédska v Severoatlantické alianci, protesty zahrnující pálení koránu odsoudilo a vyzvalo Stockholm, aby proti pachatelům zakročil.

Švédská bezpečnostní služba SÄPO ve středu varovala, že bezpečnostní situace ve Švédsku se v důsledku nedávných sporů o svobodu projevu zhoršila.

„Obraz Švédska se změnil. Z tolerantní země jsme se stali zemí, která je protimuslimská – tak nás vnímají... hlavně v muslimské části světa,“ řekla vysoce postavená činitelka v SÄPO Susanna Trehörningová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme