‚Bezpečnost je prioritou.‘ Švédsko dočasně zastaví provoz velvyslanectví v Bagdádu

Švédsko z bezpečnostních důvodů dočasně zastaví provoz svého velvyslanectví v Bagdádu. Personál a aktivity zastupitelského úřadu se přesouvají do Stockholmu, uvedla agentura Reuters s odkazem na prohlášení ministerstva zahraničí. Do areálu velvyslanectví ve čtvrtek vnikli demonstranti a založili tam menší požár. Protestovali tak proti pálení koránu, které se mělo týž den uskutečnit ve švédské metropoli.

Stockholm/Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové v Libanonu stojí s výtisky Koránu před mešitou, aby odsoudili ničení Koránu ve Švédsku

Muslimové v Libanonu stojí s výtisky Koránu před mešitou, aby odsoudili ničení Koránu ve Švédsku | Foto: Emilie Madi | Zdroj: Reuters

„Bezpečnost je prioritou. Přidělený personál přiletěl do Švédska pravidelným letem,“ uvedlo ministerstvo zahraničí, které označilo čtvrteční události za „násilný vandalismus“.

Demonstranti zapálili švédskou ambasádu v Bagdádu. Reagovali na povolení k pálení koránu

Číst článek

Po vniknutí demonstrantů do sídla velvyslanectví ministerstvo uvedlo, že za zajištění bezpečnosti zodpovídá podle mezinárodních úmluv Irák.

Irák počínání demonstrantů rovněž kritizoval, zároveň ale vypověděl švédskou velvyslankyni a pohrozil přerušením vztahů se Stockholmem kvůli případům pálení koránu, které švédské úřady povolily. Iráčané také povolali do vlasti svého diplomatického zástupce ve Švédsku.

Ve čtvrtek se v Stockholmu uskutečnilo menší shromáždění svolané iráckým uprchlíkem Salwanem Momikou. Ten ohlásil, že před iráckým velvyslanectvím spálí korán a iráckou vlajkou. Knihu nakonec Momika a jeho příznivci potrhali a pošlapali.

Muž před mešitou ve Stockholmu spálil korán. Maroko stáhlo ze Švédska svého velvyslance

Číst článek

Muž už dříve spálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu, což tehdy vyvolalo protesty v převážně muslimských státech. Řada muslimů tvrdí, že takové počínání uráží jejich náboženský cit.

Švédská telekomunikační společnost Ericsson v pátek uvedla, že prověřuje informaci, podle které irácká vláda odebrala pracovní povolení zaměstnancům této firmy v Iráku.

Společnost uvedla, že pálení koránu silně uráží náboženský cit muslimů a že takové chování není v souladu s etickými zásadami firmy.

Švédské velvyslance si mezitím na protest proti čtvrtečnímu shromáždění ve Stockholmu předvolaly také Saúdská Arábie a Katar. Čin kritizovalo i turecké ministerstvo zahraničí. Demonstrace jsou na dnešek svolány v Libanonu či Íránu, píše agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme