Stoltenberg po jednání s Erdoganem: Švédsko může vstoupit do NATO ještě před červencovým summitem

Švédsko se může stát členem Severoatlantické aliance už před jejím summitem ve Vilniusu v polovině července. Řekl to v neděli její generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle agentury Reuters šéf NATO rovněž oznámil, že zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílem útoků mohly být i budovy NATO, píšou belgická média

Švédsko by se mohlo připojit k NATO ještě před červencovým summitem aliance (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Stoltenberg v neděli končí dvoudenní návštěvu Turecka, kde se v sobotu s řadou šéfů států a vlád z různých částí světa zúčastnil Erdoganovy inaugurace na další pětileté období. V neděli s tureckým prezidentem jednal v Istanbulu.

Turecká vláda k obsahu schůzky neposkytla zatím informace, napsal po jejím skončení provládní místní deník Daily Sabah.

Podle Reuters Stoltenberg v neděli řekl, že „je stále čas“, aby Švédsko vstoupilo do NATO do červencového summitu. Stockholm podle něj udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky.

Postup proti teroristům

Ankara tvrdí, že jí vadí zejména nedostatečný postup Stockholmu proti „teroristům“. Jimi označuje kritiky tureckého režimu, často s prokurdskými postoji, a viní je z napojení na kurdské radikální skupiny.

Turecko nesouhlasí s protestem proti NATO ve Stockholmu. Pořádá ho prokurdská organizace

Číst článek

Švédsko požádalo o vstup do NATO s další dlouho neutrální skandinávskou zemí Finskem po napadení Ukrajiny ruskou armádou loni v únoru.

Finské členství turecký parlament schválil letos koncem března a Finsko se tak začátkem dubna stalo 31. členem Severoatlantické aliance. Vstup Švédska blokuje už jen Ankara a Budapešť.

Přesvědčit tureckou vládu k ratifikaci vstupu Švédska do NATO se snaží i americký prezident Joe Biden, který v pondělí s Erdoganem hovořil telefonicky.

Podle Bílého domu Erdogan zmínil požadavek na dodávky amerických stíhaček F-16, což je podle analytiků další důvod tureckého zdržování ratifikace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme