Popravy, vypalování i rabování. Trestní soud zahájil nové vyšetřování válečných zločinů v Dárfúru

Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil nové vyšetřování možných válečných zločinů v súdánském regionu Dárfúr, informoval v pátek zpravodajský web BBC. Od dubna, kdy v Súdánu propukly boje mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF), byl v Dárfuru hlášen nárůst etnicky motivovaného násilí.

Haag/Chartúm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Súdánská vlajka na kulometu příslušníka Jednotky rychlé podpory

Súdánská vlajka na kulometu příslušníka Jednotky rychlé podpory | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Dárfúr byl od roku 2003 terčem brutálního tažení tehdejšího súdánského diktátora Umara Bašíra a s ním spřízněných arabských milic, které útočily na místní africké obyvatelstvo. Konflikt si v několika dalších letech podle odhadů OSN vyžádal na 300 000 obětí a přes 2,8 milionu vysídlených.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan potvrdil, že soud začal vyšetřovat nárůst násilí v Dárfúru a zabývá se svědectvími o zabíjení, znásilňování a násilí na dětech.

V Súdánu objevili masový hrob s 87 těly. Na vině by měly být jednotky, které bojují proti vládě

Číst článek

Od poloviny dubna, kdy propukly boje mezi armádou a RSF, byly ze svých domovů vyhnány více než tři miliony Súdánců, z nichž asi 700 000 uprchlo za hranice. Generální tajemník OSN António Guterres minulý týden uvedl, že nynější konflikt v Súdánu, třetí největší africké země pokud jde o rozlohu, by mohl přerůst v občanskou válku.

Prokurátoři ICC „pozorně sledují zprávy o mimosoudních popravách, vypalování domů a trhů a rabování v Džunajná v Západním Dárfúru, jakož i o zabíjení a vysídlování civilistů v Severním Dárfúru a na dalších místech v Dárfúru“, uvedl Khanův úřad ve zprávě určené Radě bezpečnosti OSN.

Podle něj se ICC zabývá také zprávami o sexuálním násilí, včetně hromadného znásilňování, a násilí na dětech. V Džunajná podle svědků došlo v poslední době k řadě útoků arabských milic namířených proti nearabskému etniku Masalitů.

Nechala jsem v Chartúmu všechno, popisuje Češka, která po bezmála padesáti letech opustila svůj domov

Číst článek

ICC sice v současné době nemůže v Súdánu pracovat kvůli bezpečnostní situaci, ale hodlá tak učinit co nejdříve, uvádí se ve zprávě. Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2005 je jurisdikce soudu omezena na oblast Dárfúru.

Mezinárodní trestní soud v souvislosti s dřívějšími boji v Dárfúru v letech 2003–2008 vydal čtyři zatykače, včetně jednoho na bývalého súdánského prezidenta Bašíra, který je obviněn z genocidy.

Bašír a dva jeho bývalí ministři, kteří také čelí obvinění z válečných zločinů v Dárfúru, byli v Súdánu ve vazbě. Podle súdánské armády byl Bašír a jeden z jeho někdejších ministrů před vypuknutím nynějším bojů převezen do vojenské nemocnice. Khan uvedl, že súdánskou vládu, která dlouhodobě s ICC nespolupracuje, požádal o informace, kde se podezřelí nyní nacházejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme