Spojené státy označují dohodu s Íránem za krok k větší bezpečnosti na Blízkém východě

Washington trvá na tom, že dohoda s Íránem přispěje k uklidnění poměrů na Blízkém východě. Teherán souhlasil s částečným omezením svých jaderných aktivit výměnou za zmírnění sankcí. Izrael ale označuje vývoj za ‚historický omyl‘.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí John Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry | Zdroj: ČTK

Dohoda má platit půl roku. Během něj mají obě strany dojednat trvalé podmínky.

Americký ministr zahraničí John Kerry v reakci na skepsi Tel Avivu prohlásil, že Izrael i celý blízkovýchodní region se díky dohodě mohou stát bezpečnějším místem. Írán souhlasil s omezením obohacování uranu nad pětiprocentní úroveň, výměnou za částečné uvolnění sankcí, které tvrdě dopadají na íránskou ekonomiku.

Americký prezident Barack Obama obrat v jednání o íránském jaderném programu přivítal s tím, že pomůže zabránit Teheránu ve vývoji jaderné zbraně.

Izrael ale zůstává pesimistický. Premiér Benjamin Netanjahu varoval před důsledky dohody. Zároveň prohlásil, že jeho země nepovažuje smlouvu za závaznou.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme