Soudce nechal vyvést Mladiče. Proces pokračoval bez něj

Soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu nechal dnes vyvést ze soudní síně bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratko Mladiče. Ten se oproti očekávání dostavil k líčení, i když předtím oznámil, že ho chce bojkotovat, protože si nemohl vybrat tým poradců, jak sám chtěl. Mladič během přelíčení vykřikoval a došlo i na urážky soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý velitel bosenských Srbů Ratko Mladič u haagského tribunálu

Bývalý velitel bosenských Srbů Ratko Mladič u haagského tribunálu | Zdroj: Reuters

Největší slovní přestřelka mezi soudem a obžalovaným Mladičem se strhla ohledně nepřítomnosti jím vybraných dvou advokátů. Bez nich se nechtěl z genocidy a válečných zločinů podezřelý Mladič vyjadřovat k žalobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti ze soudního jednání v Haagu přiblížil v Ozvěnách dne zpravodaj ČRo Pavel Novák.

„Ne, tohle vůbec nebudu poslouchat. Bez svých advokátů nebudu poslouchat,“ prohlásil obžalovaný Mladič a odložil sluchátka s překladem.

Soudce Alfons Orie ho už předtím několikrát napomenul, aby si sundal čepici a choval se v soudní síni slušně a tiše. Aby mluvil jen, když ho soud vyzve a aby se posunky nedorozumíval s galerii pro veřejnost. Odmítnutí vyjádřit se k žalobě bylo poslední kapkou, soudce požádal justiční stráž, aby vyvedla obžalovaného ze soudní síně.

Ten reagoval slovy, že mu soud neumožňuje, aby se obhajoval. Křičel, že soud není spravedlivým soudem a že ho nenechá dýchat. Soudní dvůr častoval urážkami.

V nepřítomnosti obžalovaného pak soudce do spisu doplnil, že se Mladič necítí vinen hromadnou vraždou, genocidou a dalšími zločiny, které měl podle prokurátora spáchat.

Obžalovaný má právo ale ne povinnost se u soudu vyjádřit

Když se Ratko Mladič znovu odmítne vyjádřit k obžalobě, soud může jeho mlčení brát jako odpověď, že je nevinen. Jak v této souvislosti upozornil soudce Robert Fremr, který působil u Mezinárodního tribunálu pro genocidu ve Rwandě, obžalovaný má právo se u soudu vyjádřit, nemá ale povinnost.

„Zaznamenal jsem několik případů, kdy obžalovaní zůstali mlčenlivý po celou dobu řízení,“ řekl na Rádiu Česko.

Upozornil ale, že v případě Mladiče se jedná o úvodní předstoupení před soud, kde se má jen velice stručně vyjádřit k jednotlivým bodům obžaloby. „Ale nejedná se o jeho výslech. Takže je možné, že své stanovisko změní a později se vyjádří velice podrobně formou výslechu k jednotlivým bodům obžaloby,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti soudního líčení s Mladičem doplnil zpravodaj Pavel Novák také na Rádiu česko. Hostem byl i soudce Robert Fremr, který působil u Mezinárodního tribunálu pro genocidu ve Rwandě.

Připomněl, že prostředky, které má tribunál soudící zločiny v bývalé Jugoslávii k tomu, aby umravnil obžalované jsou poměrně úzké. „V zásadě má předsedající soudce povinnost napomenout obžalovaného. Ovšem pokud ten napomenutí neuposlechne, dalším prostředkem je jeho vyvedení u jednací síně. Nicméně platí zásada, že by řízení mělo probíhat v přítomnosti obviněného. Takže absence by se měla omezovat na nezbytně nutnou dobu,“ vysvětlil soudce.

Celý soud dnes sledovaly matky a manželky bosenských mužů. Paní Bakhira Jasečič chování ratka Mladiče komentovala těmito slovy: „Dnes na tomto líčení Mladič ukázal, že to není generál ani voják, že je to válečný zločinec. Tuhle budovu neopustí dřív, dokud soud nevynese rozsudek,“ řekla.

Mladič čelí obvinění z genocidy, vyhánění lidí z jejich domovů, zastrašování, znásilňování, ostřelování vesnic s civilisty a dalších zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Měl například nařídit zabíjení obyvatel Sarajeva ostřelovači při několikaleté blokádě města. Má mít na svědomí také postřílení více než 7.0000 bosenských mužů a chlapců ve Srebrenici v červenci 1995.

Pavel Novák, Veronika Sedláčková, Václav Sochor, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme