V Rakousku obvinili sedm lidí kvůli videu, které přivodilo pád vlády kancléře Sebastiana Kurze

Kvůli pořízení nahrávky, která letos v květnu přivodila pád rakouské vlády kancléře Sebastiana Kurze, bylo obviněno sedm lidí. S odvoláním na vídeňské státní zastupitelství o tom v úterý informovala agentura APA. Za vinu obviněným vyšetřovatelé kladou mimo jiné zneužití odposlouchávacího zařízení, falšování dokumentů, pokus o vydírání či podvod.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sebastian Kurz

Sebastian Kurz (ilustrační foto) | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Německá média letos v květnu zveřejnila video tajně pořízené před volbami v roce 2017 na španělském ostrově Ibiza, na kterém tehdejší předseda Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache hovořil s domnělou neteří ruského oligarchy.

Kdo je Sebastian Kurz? ‚Zázračné dítě‘ rakouské politiky, jemuž k úspěchu pomohla i migrační krize

Číst článek

Výměnou za finanční pomoc ve volební kampani jí sliboval výhody při zadávání veřejných zakázek po případném vstupu do vlády.

Svobodná strana Rakouska, která se po volbách před dvěma lety skutečně stala vládní stranou, kvůli videu opustila koalici s Kurzovými lidovci. Posléze padla i nová rekonstruovaná vláda a na konci září se uskutečnily předčasné volby. V nich triumfoval Kurz a svobodní utrpěli značné ztráty.

„Podle současného stavu vyšetřování se na plánování a pořízení videonahrávek podílely nejméně dvě osoby,“ uvedlo v úterý v prohlášení vídeňské státní zastupitelství. Podle něj se ale nepodařilo prokázat, že by se na vzniku nahrávky nějakým způsobem podílely zločinecké organizace či zahraniční tajné služby.

Aféra zvaná Ibizagate

Už minulý týden skončili v souvislosti s aférou zvanou Ibizagate tři lidé ve vazbě. Ačkoli rakouské státní zastupitelství o kauze informuje jen velmi málo, zveřejnilo v úterý podle agentury APA informace právě kvůli třem vazebně stíhaným. Ti totiž mají právo do vyšetřovacího spisu nahlédnout, a informace z něj by tak mohly stejně uniknout.

Podle prokuratury autoři nahrávky před jejím květnovým zveřejněním v médiích video nabídli několika lidem k prodeji. Požadovali za něj „sumu v řádu milionů eur“. Nebyli ale úspěšní.

Při vyšetřování případu rakouská policie vyslechla podle prokuratury 40 osob, prohledala 15 bytů a spolupracovala s kolegy ve Španělsku, Německu, Nizozemsku a Švýcarsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme