'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni

Pokračující příliv migrantů na řecký ostrov Samos vyvolává odpor mnoha tamních obyvatel. Ve městě Vathi musela zasahovat při jednom střetu místních a běženců policie a problémy jsou i v hlavním městě ostrova Samos. K 6000 obyvatel tam v posledním roce přibylo asi 3500 uprchlíků. Odpor místních proto chápe i místní pobočka organizace OSN pro uprchlíky.

Reportáž Vathi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci na řeckém ostrově Samos

Uprchlíci na řeckém ostrově Samos | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na vlnách se pohupuje několik plavidel pobřežní stráže kotvících u mola. Na nábřeží se pak kolem nich procházejí Syřané, Afghánci, Kamerunci i běženci z dalších asijských či afrických zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Všude vidí jen běžence a neví, kdy to skončí.' Obyvatelé řeckého Samu jsou z migrantů unaveni. Natáčel Robert Mikoláš

Mnozí také posedávají na lavičkách rozesetých podél zálivu. Na jedné z nich zrovna arabsky diskutuje několik žen, které si povídají o cenách potravin i zdravotních problémech. Postarší muž ze syrské Rakky zase se svou vnučkou hází do vody kousky pečiva. Ryb je tu všude plno.

A zatímco se mi snaží vysvětlit, že se nemá kam vrátit, protože Kurdové s Američany srovnali jeho rodné město se zemí, malá holčička nadšeně ukazuje do moře, kde se hejno ryb už pere o naházené drobky.

Její desetiletá sestra mezitím odešla do školy, zdejší úřady se totiž snaží o jejich začleňování do řecké společnosti, vyřízení žádostí o azyl totiž trvá i déle než rok. Místní s tím ale nesouhlasí.

Vaso, majitelka obchodu s ovocem a zeleninou, neskrývá strach z uprchlíků. Sice už, jak mi vysvětluje, nedochází k tolika incidentům, přesto raději chodí ven jen ráno.

Mladý Palestinec se chtěl naučit hrát na kytaru. Sen si plní v uprchlickém centru na ostrově Samos

Číst článek

Podobně se vyjadřuje i paní Cleri, která provozuje obchůdek s křesťanskými symboly. Obává se, že by tu jednou mohl dominovat islám, protože většina běženců pochází z muslimských zemí. Sama má i negativní zkušenost s tím, jak jí několik mužů v obchodě zničilo obrázky s Pannou Marií nebo ulámali kříže.

Teď se cítí opuštěni

Nárůst xenofobie mi následně potvrdil i starosta města Michalis Angelopoulos. Vnímá, že lidé mají strach i spousty otázek. Snaží se je proto uklidňovat, mluví s nimi o sociálních, kulturních i náboženských rozdílech a hlavně o toleranci, ale uvědomuje si, že to jde stále hůř. I proto je jednoznačně proti plánům řecké vlády vybudovat na ostrově další uprchlické centrum.

A s odporem místních se setkal i plán Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ubytovat část běženců v bytech i v některých ubytovacích zařízeních na Samu. Místní to ostře odmítli a partnera UNHCR na ostrově dokonce i fyzicky napadli.

„Místní už jsou unaveni. Už tohle všechno nemohou dále akceptovat. V uplynulých dvou letech zažívali obrovský příliv uprchlíků, na druhé straně ale odliv turistů. Přitom z ničeho jiného než z turismu na ostrově Samos de facto nežijí. Navíc hotspot se nachází prakticky hned nad městem. A teď se cítí opuštěni nejen centrální vládou, ale i Evropskou unií. Všude vidí jen běžence a nevládní organizace a neví, kdy to skončí,“ potvrzuje Radiožurnálu mluvčí kanceláře UNHCR v Řecku Boris Češirkov.

Breakdance i jazykové kurzy. Už půl roku na řeckém ostrově Samos funguje centrum pro uprchlíky

Číst článek

„Na Samu je tak silný odpor proti našemu plánu umístit část běženců v bytech. Spolupracujeme s jedním partnerem na ostrově, tamní obyvatelé ale na něho kvůli tomu dokonce zaútočili, slovně i fyzicky. Proto jsme to celé zrušili,“ dodává.

Ke konfliktům ale dochází i mezi samotnými migranty. Potvrzuje mi to i jeden z řeckých vojáků, který pravidelně drží hlídku v hotspotu nacházejícího na okraji města Samos.

Prý ale prakticky nezasahují, jen zpovzdálí vše pozorují. A policie, ta vše řeší až další den a případně i zadrží dotyčného útočníka. To už ale v klidu. Jde totiž, jak dodává, o velmi citlivé informace, které by podle něho média - domácí i zahraniční - okamžitě zveřejnila.

Obyvatelé ostrova se tak cítí opuštěni, podle paní Vasy totiž jejich starosti i obavy z další budoucnosti kabinet premiéra Tsiprase nezajímají.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme