Ruští agenti používali brazilské doklady. Úřady teď podle médií prověřují jejich aktivity v zemi

Brazilské úřady prověřují přítomnost agentů ruských tajných služeb v zemi. Znepokojení vyvolalo několik případů údajných příslušníků ruských rozvědek, kteří používali brazilskou identitu. O vyšetřování je ale známo jen málo detailů. Úřady se obávají, že v Brazílii jsou další ruští agenti pod skrytou identitou.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

brazilský pas

Znepokojení vyvolalo několik případů údajných příslušníků ruských rozvědek, kteří používali brazilskou identitu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Jeden z případů, kdy ruský tajný agent používal brazilskou identitu, se týká pokusu ruské rozvědky infiltrovat do struktur Mezinárodního trestního soudu, informoval The Wall Stret Journal. Ruský občan Sergej Vladimirovič Čerkasov vystupoval pod smyšlenou identitou Brazilce Victora Mullera Ferreiry. 

Čerkasov si nyní v Brazílii odpykává patnáctiletý trest vězení za používání falešných dokladů. Podle jeho advokáta Paula Ferreiry se jeho klient k činu přiznal, ale odmítá tvrzení, že je ruský špion.

‚Chtěla jsem si sama sebe vážit.‘ Ruská tenistka Kasatkinová nelituje coming outu ani kritiky války

Číst článek

O vydání Čerkasova usilují Spojené státy, které ho obvinily z nelegálního vstupu na své území, i samotné Rusko, které tvrdí, že muž je pašerákem drog.

Loni v listopadu norská policie zadržela muže, o kterém se domnívá, že je ruským agentem, a obvinila ho ze špionáže. Muž měl brazilské doklady na jméno José Assis Giammaria, které získal ve městě Padre Bernardo. Tam ho však nikdo nezná. Třetí známý případ se týká vlastníka podniku na trojrozměrný tisk v Riu de Janeiro, který vystupoval pod jménem Gerhard Daniel Campos Wittich.

Ten náhle zmizel, což vyvolalo znepokojení jeho známých, kteří zahájili pátrací akci na sociálních sítích. V březnu řecké tajné služby uvedly, že muž byl nejspíše ruským agentem, který se i s manželkou, rovněž příslušnicí rozvědky, vrátil do Moskvy.

Pokus o puč vnesl mezi Rusy zmatek. Jeho dopady na vývoj bojů ale nepřeceňujme, varuje vojenský expert

Číst článek

Podle komentátorky The Wall Street Journal Mary Anastasie O'Gradyové mají ruské rozvědky o země v Latinské Americe velký zájem. Nejde přitom jen o státy, které jsou otevřeně spojenci Moskvy, například Kuba či Venezuela.

V hledáčku ruských špionů je například Mexiko, které na konci června podle místního tisku akreditovalo 36 nových ruských diplomatů. Do té doby na velvyslanectví v Mexiku působilo 49 ruských diplomatů.

Prudké zvýšení počtu personálu na mexickém velvyslanectví podle serveru Infobae ukazuje, že Moskva se o Mexiko, které má společnou hranici se Spojenými státy, velmi zajímá. Působení ruských špionů, kteří mají často diplomatické krytí, usnadňuje i to, že Mexiko nemá efektivní kontrarozvědku, tvrdí server Infobae.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme