Když jsi diktátor a tváříš se, že jsi byl zvolený, tvé vítězství musí být drtivé, myslí si komentátor Dvořák

Podle odhadů i průběžných výsledků volby v Ruské federaci drtivě vyhrál Vladimir Putin. „Putinův volební zisk, který představuje neuvěřitelných téměř 88 procent, se blíží k bájné hranici, o které politologové říkají, že určitě není něco v pořádku – v samotné zemi, nebo na samotném volebním aktu,“ říká komentátor Českého rozhlasu a odborník na dění v Rusku Libor Dvořák.

Praha/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby v Rusku, billboard Vladimira Putina v Petrohradu

Prezidentské volby v Rusku, billboard Vladimira Putina v Petrohradu | Zdroj: Fotobanka Profimedia, Profimedia

Když se podíváme na výsledky ruských voleb v kostce, jaká jsou nejdůležitější čísla?
Je to samozřejmě Putinův volební zisk, který v tuto chvíli přesahuje neuvěřitelných 88 procent, čímž se Vladimir Putin blíží té bájné hranici, o níž politologové říkají, když je někde pro stranu či politika přes 90 procent hlasů, že pak není něco v pořádku buď v zemi, nebo na volebním aktu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si všechny komentáře voleb v Ruské federaci

Druhá věc, ke stejnému nebo podobnému číslu, tedy přes 80 procent, se zřejmě dostane i volební účast. Přestože ani jedno ani druhé číslo tak vysoké být nemusí. Nezávislý ruský politolog Alexandr Kyňov upozorňuje i na to, že Putin by bezpochyby vyhrál, i kdyby jeho tým nepodnikal vůbec nic. Ale když jsi diktátor, a tváříš se, že jsi byl zvolen, tak to vítězství prostě musí být drtivé.

Jak vypadala v celoruském měřítku včerejší akce Poledne proti Putinovi?
Musím se přiznat, že jsem se obával, že nakonec bude méně Rusů, kteří se k něčemu takovému odhodlají, ale bylo jich docela dost. Na druhé straně musím připustit, že úřady vlastně nijak drakonicky nepostupovaly, protože v ruských poměrech při takovéto příležitosti těch asi 85 zadržených není mnoho.

87 procent hlasů pro Putina, hlásí ruská agentura TASS. Česko volby označilo za nedemokratické

Číst článek

Jaké byly ohlasy v zahraničí?
Akce byla mnohem silnější v zahraničí, v Berlíně přišlo k volební místnosti na dva tisíce protestujících včetně vdovy po Navalném Julije. Ve všech ostatních západoevropských metropolích to bylo podobné. Koneckonců, když si připomeneme to, co se dělo v pátek v Praze v Korunovační ulici u ruského konzulátu, tak to také hodně připomíná protestní hlasy, které se ozývaly na Západě.

Znovu se ale vracím do Ruska. Je samozřejmě velice příjemné, že v nejméně 21 ruských městech akce Poledne proti Putinovi opravdu proběhla.

Tomáš Pavlíček, lup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme