Římskokatolický kostel na řeckém Samosu je znovu plný věřících. Do lavic usedají afričtí migranti

V jediném římskokatolickém kostele na řeckém ostrově Samos se opět slaví mše. Bohoslužeb se účastní desítky věřících z řad migrantů, kteří ve městě čekají na vyřízení žádostí o azyl. Řecko je převážně pravoslavné, ortodoxní náboženství vyznává 98 procent obyvatel. Katolické kostely proto na většině míst příliš zaplněné nejsou.

Sámos Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohoslužeb se účastní desítky věřících z řad migrantů, kteří ve městě čekají na vyřízení žádostí o azyl.

Bohoslužeb se účastní desítky věřících z řad migrantů, kteří ve městě čekají na vyřízení žádostí o azyl. | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Kostelem Nanebevzetí Panny Marie zní hudba. Sice jen z reproduktorů, protože varhaníka ani sbor tu nemají, přesto se dřevěné lavice pomalu zaplňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mši v jediném římskokatolickém kostele na řeckém Sámosu natáčel zahraniční zpravodaj Robert Mikoláš

Kromě dvou řádových sester, které se o tento svatostánek pocházející z roku 1901 starají, se pravidelné víkendové mše svaté už řadu měsíců účastní výlučně běženci z afrických zemí.

Jedním z nich je i 28letý Shaldon pocházející z Kamerunu. Na Samos připlul z Turecka před čtyřmi měsíci a od té doby, každou sobotu a neděli nevynechá jedinou bohoslužbu. Chce poděkovat Bohu za svůj život, za novou zemi, do které utekl, i za to, že je v bezpečí.

Jak mi Shaldon prozrazuje, je presbyterián, tedy nikoli katolík, jinou možnost však prý nemá. Zdejší bohoslužby se mu ale líbí, jak dodává, jsou vzrušující a hlavně mu umožňují setkání s Bohem.

V tu chvíli už ale jedna z řádových sester oznamuje začátek s tím, že í mše bude ve francouzštině. Chrámem zní litanie „Pane, smiluje se" a všichni věřící, muži i ženy z Pobřeží Slonoviny, Gabonu či Burkiny Faso po sestře tato slova opakují. A pak jeden z nich odchází před hlavní oltář a začne číst z Bible.

Pak přichází na řadu i společný zpěv. Pro požehnání si sem přišel také 32letý William z Kamerunu, který prý odešel do Evropy za lepším životem.

Modlí se za Řeky, kteří mu pomohli, ale také za to, aby co nejdříve získal azyl a mohl odejít do vytoužené Francie. A podobná přání mají i všichni ostatní migranti.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme