Více průzkumných letadel a dronů v Černém moři. NATO reaguje na ruské útoky na přístavy a sklad obilí

Armády Severoatlantické aliance posilují nasazení průzkumných letadel a dronů v oblasti Černého moře, jejíž stabilitu podstatně ohrožují vojenské akce Ruska. Po středečním jednání Rady NATO-Ukrajina to na svém webu uvedl západní vojenský blok. Alianční země odsoudily ruské odstoupení od dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí i ruské útoky na černomořské přístavy či sklad obilí poblíž rumunských hranic.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-07-12t134403z_1_230712-154622_krp.JPG

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s hlavami států a vlád NATO na ustavujícím zasedání Rady NATO-Ukrajina ve Vilniusu začátkem července | Zdroj: Reuters

NATO zdůraznilo, že bude nadále podporovat Kyjev a je připraveno bránit území všech členů.

Erdogan chce přesvědčit Putina k návratu k obilné dohodě. ‚Musíme splnit ruská očekávání,‘ říká

Číst článek

Nově zřízený orgán se ke svému druhému zasedání sešel na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Hlavním tématem bylo odstoupení Moskvy od obilné dohody, která umožňovala vývoz ukrajinských potravin přes Černé moře.

Velvyslanci 31 členských zemí společně s ukrajinským vicepremiérem Oleksandrem Kubrakovem hovořili i o ruských útocích na přístavy Oděsa či Mykolajiv.

Hlad jako zbraň

„Rusko musí přestat využívat hlad jako zbraň a ohrožovat nejzranitelnější lidi světa potravinovou nestabilitou,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podstatná část ukrajinské produkce je určena pro země severní Afriky či Blízkého východu.

Jakákoli obilná dohoda je lepší než žádná. Útoky u území NATO jsou nebezpečnou hrou, míní Landovský

Číst článek

NATO podle Stoltenberga posiluje podporu Ukrajiny i obezřetnost v černomořském regionu. O konkrétních krocích na podporu ukrajinského vývozu se šéf aliance nezmínil.

Velvyslanci uvítali snahu Turecka o obnovení obilné dohody a úsilí spojenců včetně Rumunska a Bulharska o usnadnění přepravy ukrajinské zemědělské produkce jinými námořními i pozemními cestami.

Rada NATO-Ukrajina vznikla začátkem léta, její první zasedání se uskutečnilo na summitu NATO ve Vilniusu 12. července. Spojenci ji tehdy prezentovali jako důkaz sbližování obou stran téměř rok a půl po ruské invazi na Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme