Erdogan chce přesvědčit Putina k návratu k obilné dohodě. ‚Musíme splnit ruská očekávání,‘ říká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si myslí, že se podaří přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k dohodám o přepravě zemědělských komodit přes Černé moře. Podle něj by se však západní země měly snažit vyjít vstříc ruským požadavkům, píše agentura Reuters. Moskva tvrdí, že nepřistoupila na prodloužení černomořských dohod, protože nebyla naplňována část, která se týká exportu ruských potravin a hnojiv.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Tayyip Erdogan přichází na setkání s předsedou Rady EU Charlesem Michelem v Bruselu

Turecký prezident Tayyip Erdogan přichází na setkání s předsedou Rady EU Charlesem Michelem v Bruselu (ilustrační) | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Domnívám se, že skrze podrobnou diskusi o záležitosti s prezidentem (Vladimirem) Putinem můžeme zajistit pokračování této humanitární snahy,“ řekl Erdogan novinářům.

Pozastavení černomořských dohod může mít podle něj řadu nepříznivých dopadů, například růst cen potravin a jejich menší dostupnost v chudších částech světa. To podle Erdogana může mimo jiné vyvolat nové migrační tlaky.

Politoložka: Erdogan použil vstup Švédska do NATO k manévrování. EU se k Turecku chová neférově

Číst článek

„Rusko má nějaká očekávání. Pokud budou naplněna, tak Rusko souhlasí s aktivním fungováním obilného koridoru,“ dodal Erdogan. Podle něj je na západních zemích, aby zareagovaly na ruské požadavky. Na ruské potraviny USA a EU sice přímo sankce nezavedly, Moskva ale tvrdí, že export silně limitují jiné sankce, například ve finančním sektoru.

Podle deníku Financial Times například Evropská unie zvažovala zavedení výjimky, díky které by se dceřiná společnost ruské banky zatížené sankcemi mohla připojit k systému mezinárodních plateb SWIFT.

Erdogan také uvedl, že chce o situaci mluvit s Putinem během jeho návštěvy v Turecku v srpnu, „pokud se uskuteční“. Dříve však turecký prezident o návštěvě mluvil způsobem, jako by byla už dojednaná, uvádí agentura AFP. Moskva návštěvu v zemi, která je členem NATO, nikdy nepotvrdila.

Rusko záměrně útočí na infrastrukturu vyvážející obilí, uvedl Zelenskyj po nočních útocích

Číst článek

Takzvané obilné dohody od loňského léta umožňovaly i přes pokračující ruskou invazi na Ukrajině vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy. Jedním z cílů dohod bylo zaručit dostatek zemědělských komodit v chudších zemí.

Součástí ujednání zprostředkovaného Tureckem a OSN byla mimo jiné ochrana nákladních lodí připlouvajících a vyplouvajících ze tří ukrajinských přístavů – Oděsy, Čornomorsku a Južneho. Moskva po několikerém prodloužení platnosti dohod od nich nakonec tento týden odstoupila s argumentem, že se neplní body týkající se mimo jiné exportu ruských hnojiv.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme