Rada bezpečnosti OSN po vetu USA nepřijala návrh rezoluce o příměří v Pásmu Gazy

Rada bezpečnosti OSN nepřijala návrh rezoluce, která požadovala zavedení okamžitého humanitárního příměří v Pásmu Gazy a pozastavení bojů mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás. Proti byly Spojené státy, které v Radě společně s dalšími čtyřmi stálými členy disponují právem veta. Pro hlasovalo 13 z 15 zemí, včetně Spojených arabských emirátů, které návrh rezoluce přednesly, Ruska nebo Číny. Británie, další ze stálých členů, se zdržela.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN se tento týden neshodla na prodloužení mechanismu, který umožňoval přepravu pomoci

Páteční návrh rezoluce je v pořadí šestým, o kterém RB OSN hlasovala od začátku současného válečného konfliktu 7. října (archivní foto) | Foto: Eskinder Debebe | Zdroj: Profimedia

Zástupce USA Robert Wood bezprostředně po hlasování návrh rezoluce označil za uspěchaný a nedostatečně projednaný. Spojené státy k němu podle svého diplomata přesto přistoupily „v dobré víře“.

Při výkonu povolání letos zemřelo 94 novinářů, z toho 68 v Gaze. Z Evropy je na tom nejhůř Ukrajina

Číst článek

Nakonec však byly proti, protože návrh podle Wooda neuznával právo Izraele na sebeobranu, neodsuzoval brutální činy, včetně vražd a sexuálního násilí, kterých se bojovníci Hamásu dopustili v jižním Izraeli 7. října, a nežádal propuštění rukojmích, které islamistické organizace od té doby v Pásmu Gazy stále drží.

„Dokud se Hamás v Gaze bude držet své ideologie zkázy, jakékoliv příměří bude přinejlepším dočasné a rozhodně nebude znamenat mír. Každé příměří, za kterého bude Hamás v Pásmu Gazy vládnout, bude odepírat Palestincům šanci vybudovat pro sebe lepší budoucnost,“ řekl Wood a zopakoval americký postoj, podle kterého by klid zbraní dal Hamásu příležitost přezbrojit a zopakovat útok proti Izraeli ze 7. října.

Dlouhodobým řešením konfliktu je podle USA vznik samostatné Palestiny, zopakoval Wood.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Neetické a nehumánní‘

Hamás podle agentury Reuters americké veto označil za neetické a nehumánní. Je podle něj „přímou účastí na zabíjení našich lidí, páchání dalších masakrů a etnických čistek“.

Návrh rezoluce požadující okamžité příměří představily Spojené arabské emiráty (SAE), podle kterých je situace v Pásmu Gazy „katastrofická a téměř nezvratitelná“.

Záběry se svlečenými Palestinci jsou pravé, tvrdí BBC. Mezi zadrženými jsou údajně i novináři

Číst článek

Generální tajemník OSN António Guterres se dříve v pátek na plénu Rady bezpečnosti odkazoval na data zveřejněná palestinským ministerstvem zdravotnictví ovládaným Hamásem, podle nichž boje v Pásmu Gazy mají přes 17 000 palestinských obětí, z toho tisíce žen a dětí, a hovořil o neúnosné humanitární situaci.

Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan si na témže jednání stěžoval, že OSN data zveřejněná palestinskými úřady přijímá nekriticky a že Hamás počty obětí záměrně nadsazuje, aby mezinárodní společenství vyvíjelo na Izrael větší tlak.

Také podle zástupce USA Wooda „Hamás záměrně umisťuje svoji infrastrukturu do civilních oblastí, ačkoliv to nemění fakt, že způsob, jakým se Izrael brání, je důležitý“.

Američtí představitelé v uplynulých dnech několikrát zopakovali, že při jednáních se svými izraelskými protějšky apelují, aby armáda minimalizovala počet civilních obětí. Řada zemí, především z arabského světa, tento přístup kritizuje jako nedostatečný a neefektivní.

Páteční návrh rezoluce je v pořadí šestým, o kterém Rada bezpečnosti hlasovala od začátku současného válečného konfliktu 7. října. Z šesti prošel zatím jediný, který navrhla Malta, a který vyzýval k zavedení humanitárních pauz a dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy, podotýká stanice Al-Džazíra.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme