Propuštěný izraelský voják Gilad Šalit se vrátil domů do Galileje

Izraelský voják Gilad Šalit se po pěti letech palestinského zajetí vrátil do své vesnice na severu Izraele. Na svobodě ho přivítal premiér Bejmanin Netanjahu i jeho rodiče. Lékaři se ale obávají o jeho zdravotní stav, i když ho nakonec pustili domů a zavrhli myšlenku jeho hospitalizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit je po 5 letech zpátky doma, ve vesnici Micpe Hila na severu Izraele

Gilad Šalit je po 5 letech zpátky doma, ve vesnici Micpe Hila na severu Izraele | Zdroj: ČTK

Palestinské hnutí Hamás ráno Šalita propustilo na svobodu a od té doby byl v rukou izraelské armády. Izrael mezitím pustil ze svých věznic skoro pět set Palestinců.

Pětadvacetiletý Šalit se po návratu na svobodu usmívá a mluví o radosti ze shledání s rodinou a přáteli. Málokdo ale přehlédl, že působí zaraženě a nejistě a že je velmi pohublý. Dokonce nakrátko omdlel, když ho vrtulník vezl ze zajetí k jeho rodičům.

Lékaři u něj zatím nenašli žádné závažné problémy, odhadují ale na potíže způsobené špatnou výživou a nedostatkem slunce.

S rodiči se poprvé po pěti letech zajetí setkal na letecké základně Tel Nof v centrálním Izraeli. Izraelská televize vysílala záběry jejich prvního objetí. Izrael se ale jejich první osobní setkání snažil udržet z dohledu novinářů.

Krátce po osvobození Šalit poskytl vůbec první rozhovor, a to egyptské státní televizi, což rozladilo Izrael. Nic takového totiž nebylo v plánu. Káhira ale využila situace, že byl Šalit přepravován do Izraele právě přes egyptské území.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštění Gilada Šalita mluvil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

„Šalit v rozhovoru mluvil velmi zmateně, rozpačitě, jeho odpovědi toho moc nevypovídaly. Navíc tam byly takové momenty, kdy byl dotázán na svůj zdravotní stav, on hebrejsky řekl, že to není nic moc, ale do arabštiny bylo přeloženo, že se cítí velmi dobře. Izraelci si stěžují, že Egypt zneužil situaci k tomu, aby jako první přinesl do světa tento rozhovor,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

ČTĚTE TAKÉ: Propuštěný Šalit: Chyběla mi má rodina

Večer helikoptéra Šalita i s rodiči dopravila do jejich vesnice Micpe Hila na severu Izraele. Úřady podnikly opatření, aby se novináři do blízkosti jejich domu vůbec nedostali, aby neměli možnost v tuto chvíli o Šalitových cokoliv zjišťovat.

„Nejde jenom o to, že Izrael chce zachovat jakési soukromí Šalitově rodině, ale určitě také izraelské tajné služby nejprve budou chtít zjistit, co Šalit v zajetí v Palestině zažíval, koho tam viděl, jak to celé probíhalo a teprve poté mu doporučí, případně zakážou, co vlastně smí vůbec říkat novinářům,“ dodal náš zpravodaj.

Palestinci oslavují návrat stovek vězňů | Foto: ČTK/AP

Tiskový úřad vlády také požádal reportéry, aby ještě 10 dní nezveřejňovali žádné záběry ani fotografie propuštěného seržanta.

Propuštěné Palestince mezitím v Gaze i na Západním břehu uvítaly statisíce jejich krajanů. Na svobodu vyšli lidé, které Izrael věznil bez soudu a bez obvinění. Převažují ale teroristé odsouzení na doživotí. Desítky z nich se už podle izraelské dohody s Hamásem nesmějí vrátit do Palestiny. Některé přijme Egypt, další mají zamířit do Turecka, Sýrie nebo Kataru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výměnu Gilada Šalita za tisícovku palestinských vězňů komentoval ve Stalo se dnes Jan Fingerland z Českého rozhlasu 6

Pro židovský stát to podle Jana Fingerlanda z Českého rozhlasu 6 představuje nebezpečí dvojího druhu. "Jedno riziko je, že dlouhodobě bude posíleno hnutí Hamás oproti umírněnějšímu Fatahu, to znamená, že i kdyby nikdo z těch lidí se nevrátil k terorismu, tak přece jenom to nahrává do rukou těm radikálnějším silám v rámci palestinské politiky.“

„To druhé nebezpečí je bezprostřednější v tom smyslu, že – alespoň podle jedné izraelské organizace, která tu statistiku dělala – zhruba 50 procent těch, kdo byli předčasně propuštěni během různých amnestií nebo takovýchto výměn, se k terorismu vrátilo,“ poznamenal Fingerland ve Stalo se dnes.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme