Strana premiéra Hun Sena se v Kambodži prohlásila vítězem voleb, komise výsledky zatím neoznámila

Vítězem parlamentních voleb v Kambodži se prohlásila stávající vládní strana. Komise ale výsledky sčítání zatím nezveřejnila. Osm milionů voličů rozhodovalo o tom, jestli se Kambodža ještě víc přimkne k Číně, anebo se vrátí ke spolupráci se západními demokraciemi. Favoritem byla lidová strana premiéra Hun Sena, který je u moci od roku 1985. I proto, že se nejsilnější opoziční strana nesměla voleb účastnit.

Phnompenh Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jedné straně čtyřikrát po sobě vítězná Kambodžská lidová strana, v čele s nejdéle sloužícím premiérem světa, a proti ní devatenáct dalších politických stran - nejednotných, jasně nevyhraněných a bez peněz na opravdu velkou předvolební kampaň.

Bleskové povodně v Aténách. Voda zaplavila stanice metra a uvěznila lidi v autech

Číst článek

Pouze z vazby mohl volby sledovat také muž jménem Kem Sokha, někdejší lídr jediné skutečné opozice - Kambodžské strany národní obnovy. Tu loni v listopadu rozpustil kambodžský nejvyšší soud s odůvodněním, že se její členové spikli s USA s cílem svrhnout vládu.

V minulých volbách v roce 2013 nebyla opoziční strana daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů. Po rozpuštění strany byli její poslanci vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Zástupci Kambodžské strany národní obnovy tak voliče předem vyzvali, aby hlasování bojkotovali, protože Hun Senova strana v něm neměla žádnou důvěryhodnou konkurenci.

Kromě vládnoucí strany se voleb zúčastnila asi dvacítka dalších politických uskupení. Většinou se ale jednalo o malé strany, které neměly dostatek finančních prostředků. Některé byly navíc podle komentátorů zřízeny vládnoucí stranou, aby se vytvořilo zdání spravedlivého volebního boje.

Na některých místech nemohli lidé odvolit, protože jim úvěrové firmy před časem zabavily občanské průkazy jako zástavu proti peněžní půjčce. Na sčítání hlasů dohlížela armáda i policie.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme