Plynovod Nord Stream zničily čtyři exploze, ne dvě, oznámili při ročním výročí norští seismologové

Tento týden uplynul rok od série podmořských explozí, které vážně poškodily plynovod Nord Stream přepravující zemní plyn z Ruska do Evropy. Útok na kritickou infrastrukturu členského státu NATO zvýšil už tak napjaté vztahy mezi evropskými státy a Ruskem; navíc v době, kdy se Evropa snažila zbavit své závislosti na ruských energiích.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K výbuchu na plynovodech Nord Stream došlo v září 2022

K výbuchu na plynovodech Nord Stream došlo v září 2022 | Zdroj: Profimedia

Výbuchy v Baltském moři poškodily plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Neporušené zůstalo pouze jedno plynové spojení. Hned po útoku jeden z expertů přirovnal situaci k detektivce Agathy Christie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Motiv nebo prospěch z něj mohlo mít Rusko, ale i Ukrajina. Moskva i Kyjev odpovědnost za výbuch vytrvale odmítají. Německo, Dánsko a Švédsko mezitím zahájily samostatná vyšetřování a dál spolupracují na objasnění incidentu.

Seismologové z norského úřadu Norsar teď přišli s novou analýzou a podrobným časovým sledem událostí. S deníkem Guardian se podělili o seismické záznamy celkem čtyř explozí a jako první státní orgán tak potvrdili dvě druhé detonace.

Ty se odehrály v oblasti severovýchodně od dánského ostrova Bornholm asi 7 a 16 sekund po dvou dříve známých explozích.

Seismologové tak dosud zjistili celkem čtyři výbuchy: jeden jihovýchodně od Bornholmu a tři severovýchodně. Exploze udělaly díry v obou potrubích plynovodu Nord Stream 1 a v jednom z potrubí Nord Streamu 2. Už loni švédští vyšetřovatelé potvrdili, že trhliny způsobily výbušniny vyrobené člověkem.

Vyšetřování pokračuje

Vyšetřování pokračuje, nicméně úředníci citovaní v americkém a německém tisku uvedli, že důkazy ukazují na skupinu podporovanou Ukrajinou nebo na proukrajinskou skupinu působící bez vědomí Kyjeva.

Magazín Der Spiegel s odkazem na německé vyšetřovatele napsal, že se pátrání zaměřilo na pronajatou jachtu Andromeda, kterou si najala neznámá šestičlenná posádka.

Německá policie prověřuje ukrajinského vojáka kvůli výbuchu Nord Streamu. Jeho dítěti odebrala DNA

Číst článek

Vyšetřovatelé označili operaci za „útok na vnitřní bezpečnost státu“ s cílem „způsobit trvalé škody“. Existují ale pochybnosti o tom, že by malá posádka potápěčů z výletní jachty byla schopna provést náročné, hluboké ponory nutné k umístění výbušnin.

Z uniklého dokumentu ministerstva obrany Spojených států, o kterém informoval Washington Post, vyplývá, že CIA dostala v červnu 2022 – tedy tři měsíce před útokem – tip od spojenecké evropské agentury, že se šest příslušníků ukrajinských speciálních jednotek chystá pronajmout člun, obstarat techniku a ponořit se na mořské dno k sabotáži plynovodu. Podle utajovaného dokumentu však byla plánovaná operace pozastavena.

Dopady na Ukrajinu

Guardian upozorňuje na jiné zprávy, tentokrát skandinávských médií, které poukázaly na shluk ruských lodí s vypnutými identifikačními transpondéry v blízkosti výbuchů jen pár dní před explozemi.

Washington Post uvažuje, jaké dopady může mít dění kolem Nord Streamu na Ukrajinu. S odkazem na odborníky píše, že ji Evropa bude podporovat bez ohledu na to, kdo je za sabotáž plynovodu zodpovědný.

Emma Ashfordová z think tanku Stimsonova centra říká, že západní země mají do značné míry zájem na tom zamést případná odhalení o zapojení Ukrajiny pod koberec. Znamenalo by to totiž ohrožení jednoty Aliance ve vojenské podpoře Ukrajiny, podotýká závěrem americký deník.

Ondřej Čížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme