Němečtí otcové slaví průlomové vítězství u soudu ve Štrasburku

Německé zákony týkající se péče o děti diskriminují svobodné otce. K tomuto závěru dospěl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. V Německu vyvolal verdikt velký poprask.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku | Foto: Alice Tejkalová

V Německu platí, že u svobodných partnerů může být dítě svěřené do společné péče jen se svolením matky.

Právě to přišlo šesti ze sedmi soudů ve Štrasburku jako porušení zákazu diskriminace zakotveného v Evropské konvenci o lidských právech. Zároveň má jít o porušení práva na ochranu rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Jiří Hošek o verdiktu soudu ve prospěch německých otců

Po osmi letech marného boje o získání dnes čtrnáctileté dcery do společné péče tak slaví částečné vítězství pětačtyřicetiletý muž z Kolína nad Rýnem.

Se svou žalobou předtím ztroskotal mimo jiné u německého Ústavního soudu. Soudci v Karlsruhe tehdy své rozhodnutí odůvodnili slovy, že pokud matka odmítne společnou péči, děje se tak ze závažných příčin, které souvisejí s blahem dítěte.

K soudnímu přezkoumání svěření do výchovy dochází v Německu u sezdaných nebo rozvedených párů. Ve Štrasburku ale zaznělo, že neexistují dostatečné důvody, proč svobodným otcům toto právo odepřít, a že dělení otců na různé kategorie je také diskriminační.

Politiky verdikt rozdělil

Reakce německých úřadů jsou dost nejednoznačné. Třeba hesenský ministr spravedlnosti Hahn mluví o dobrém dni pro otce, jeho bavorská kolegyně Merková se naopak bojí, že by příslušná právní reforma mohla jít nakonec na úkor samotných dětí.

Spolková vláda má teď každopádně tři měsíce na to, aby se proti rozhodnutí štrasburského soudu případně odvolala. Je ale velmi pravděpodobné, že se kabinet Angely Merkelové verdiktu podřídí a skutečně upraví příslušné ustanovení tak, aby posílilo práva svobodných otců.

Šéfka resortu spravedlnosti už naznačila, že by se to mělo stihnout ještě v tomto legislativním období. Rozhodnutí štrasburského soudu se může týkat až jednoho a půl milionu německých otců.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme