Ne všichni se školným v Evropě souhlasí, Bavorskem koluje petice za zrušení

Diskuze o školném či zápisném na vysokých školách neutichá. Opět to vypadá, že se zavést poplatek za zápis na vysoké škole nestihne. Ani napříč Evropou není přístup k placení za studium na vysokých školách totožný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola (ilustrační foto)

Vysoká škola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

V Evropě však i země, kde se naopak ohledně poplatků za studium uvažuje o zrušení.

V Bavorsku se ve středu rozjela podpisová akce na podporu vypsání referenda o zrušení školného na vysokých školách.

Bavorsko je vedle Dolního Saska jedinou německou spolkovou zemí, v níž jsou ještě vybírány poplatky za studium. V současnosti činí 542 eur (zhruba 13 800 korun) za semestr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Readaktor Martin Ježek popisuje, jaký je přístup ke školnému jinde v Evropě

Školství je záležitostí každé spolkové země, proto se podmínky napříč Německem liší.

Bavorské vysoké školy před zrušením školného varují.

"Tyto peníze potřebujeme na udržení kvality," řekl DPA rektor bamberské univerzity Godehard Ruppert.

"S každým eurem, které nám vezmou, se kvalita zhorší," varuje. Právě stejná otázka, jaký vliv má školné na kvalitu výuky, se řeší i u nás.

Příští rok bude studium ještě zadarmo. Na VŠ se dostane až polovina maturantů

Číst článek

Oproti tomu rakouská Die Presse píše o vzdělávací politice: Po věčném přetahování se koalice dohodla, že se nedohodne a vrátí se k původnímu modelu, který mezitím doběhl.

To je přesně tak inovativní, jak to zní: Do budoucna platí jen občané mimo EU a dlouho studující, když je nenapadne nějaké osvobozující zdůvodnění.

Vysoké školy letos čeká boj o studenty. Těch je čím dál méně

Číst článek

Jsou ale i země, kde se školné odvíjí od prospěchu. Například v Srbsku každý student řeší, zda se dostane „na budget“, nebo ne, tedy do rozpočtu.

A právě to jsou kritéria, která souvisí s prospěchem.

V Británii se pak pro občany Evropské unie maximální výše poplatku 3145 liber ročně a průměrně se pohybuje kolem tří tisíc liber (cca 85 000 Kč).

Svůj dluh, ke kterému se nepočítá žádný úrok, však začnete splácet až po ukončení studia a dosažení určité výše ročního příjmu. Současně si můžete vzít studentskou půjčku na životní náklady.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme