Zástupci Hamásu navštívili Moskvu. Jednali o propuštění rukojmích a evakuaci Rusů

V Moskvě ve čtvrtek jednala delegace palestinského radikálního hnutí Hamás. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax uvedlo, že s představiteli hnutí hovořilo o propuštění rukojmích držených radikály v Pásmu Gazy i o evakuaci Rusů a dalších cizinců z této oblasti. Návštěvu Hamásu v Moskvě důrazně odsoudil Izrael.

Sledovali jsme online Moskva (Aktualizováno: 21:56 26. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, hlavní město Ruska s bohatou historií

Zástupci Hamásu přijeli do Moskvy (ilustrační foto) | Foto: Alina Kuptsova | Zdroj: Pixabay

Delegaci vedl jeden z čelných představitelů Hamásu Músá abú Marzúk, sdělila Moskva. Za ruskou stranu s Palestinci jednal náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov, uvedlo podle webu BBC News hnutí Hamás na sociální síti Telegram. Moskva informaci o tom, kdo se s představiteli hnutí setkal, neupřesnila.

Izraelské tanky vjely do Pásma Gazy. Po cílené razii proti Hamásu se opět stáhly, hlásí armáda

Číst článek

Hamás se ve své zprávě o rozhovorech podle BBC o rukojmích nezmínil; palestinská delegace prý ale vysoce ocenila postoj ruského prezidenta Vladimira Putina a ruské diplomacie k aktuální situaci.

Músá abú Marzúk kromě toho odsoudil současné útoky Izraele na Pásmo Gazy a zdůrazňoval, že Palestinci mají právo „bránit se sionistické okupaci všemi dostupnými prostředky“. Delegace vyzvala ke klidu zbraní, otevření hraničních přechodů a dodávkám humanitární pomoci do Gazy, shrnula BBC oznámení Hamásu.

Ruské ministerstvo zahraničí kromě toho uvedlo, že při čtvrtečních jednáních dala ruská strana najevo podporu vytvoření palestinského státu „v hranicích z roku 1967“ a s hlavním městem ve východním Jeruzalémě. V roce 1967 během šestidenní války Izrael obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém.

Jak se píše o Hamásu a Izraeli. ‚Kontext? V Česku spíš názorové pozice. Debata je emocionální,‘ říká Šlerka

Číst článek

Návštěva Hamásu nebyla předem veřejně ohlášená, podotkl ruský informační portál Meduza. Cesty Hamásu do Ruska ale podle něj nejsou výjimkou. Rusko totiž na rozdíl od mnoha jiných států dlouhodobě udržuje s hnutím kontakty.

Současná návštěva je ale první od doby, kdy ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na jih Izraele a zabili tam podle izraelských úřadů 1400 lidí. Izrael od té doby podniká nálety na Hamásem ovládané Pásmo Gazy, které si podle Palestinců vyžádaly přes 7000 obětí. Hamás Pásmo Gazy ovládá od roku 2007.

Izraelské ministerstvo zahraničních věcí podle agentury Reuters vyzvalo Rusko, aby delegaci Hamásu vykázalo ze země. Mluvčí ministerstva také na sociální síti X sdělil, že Moskva pozváním palestinských radikálů podporuje zvěrstva spáchaná bojovníky Hamásu.

Při útoku Hamásu na Izrael zemřelo nejméně 20 ruských občanů, sdělil ve čtvrtek ruský velvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov. Mezi rukojmími drženými v Gaze jsou podle něj tři lidé s ruským i izraelským občanstvím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme