Vojenská vláda Mali požaduje okamžité stažení mírových jednotek OSN. Chce ale dál spolupracovat

Vojenská vláda afrického Mali požaduje, aby se z jeho území okamžitě stáhly mírové jednotky OSN. Informuje o tom v sobotu agentura DPA s odvoláním na páteční prohlášení malijského ministra zahraničí Abdoulayeho Diopa v Radě bezpečnosti OSN. Ve 22milionové zemi na západě Afriky je přes deset tisíc modrých přileb.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý voják kontingentu OSN MINUSMA v Mali (archivní foto)

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, mírová mise MINUSMA v zemi působí od roku 2013 (ilustrační foto) | Foto: Michael Kappeler | Zdroj: Reuters

Diop vyjádřil přesvědčení, že se mírové jednotky staly součástí problému, protože nedokázaly dostatečně reagovat na bezpečnostní situaci ve státě, který zhruba deset let bojuje s islamisty.

Afričtí lídři jsou pragmatičtí, nehledají patrona. Český ministr je nepřesvědčí, míní expert

Číst článek

„V této souvislosti malijská vláda požaduje okamžité stažení (mírové mise) MINUSMA. Vláda je však v tomto ohledu připravena spolupracovat s OSN,“ prohlásil Diop.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, mírová mise v zemi působí od roku 2013.

V současnosti v Mali vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla zvolenou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Junta se následně odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali žoldnéři z Wagnerovy skupiny.

Paříž kvůli rozkolu ze země stáhla své vojáky, postupně je stahuje také Německo, které do mírové mise vyslalo na 1100 lidí. Ze země odešli i čeští vojáci, kteří v Mali vedli výcvikovou misi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme