U Libye ztroskotala loď s migranty mířícími do Evropy. Zemřelo nejméně 55 lidí, přežilo jen pět

Nejméně 55 lidí, včetně žen a dětí, se v úterý utopilo po ztroskotání plavidla u libyjských břehů. Ve středu o tom informovala Mezinárodní organizace pro migraci. Na gumovém člunu se do Evropy pokoušelo dostat šest desítek migrantů, pět jich neštěstí přežilo, zachránila je libyjská pobřeží stráž.

Tripolis Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští migranti, jejichž loď se potopila dříve v dubnu

Libyjští migranti, jejichž loď se potopila dříve v dubnu | Zdroj: Reuters

Mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Safa Msehliová podle agentury AP uvedla, že mezi přeživšími jsou tři muži z Pákistánu, jeden Egypťan a dítě ze Sýrie.

Člun se podle ní převrhnul nedlouho po vyplutí z Gasr Garabulli (Castelverde) nedaleko Tripolisu. Pobřežní stráž podle ní dosud z moře vylovila těla devíti mužů a jednoho dítěte.

Přes 1400 migrantů dopravila na břeh v Itálii pobřežní stráž. Záchranné akce se účastní osm lodí

Číst článek

„Tohle krveprolití na moři musí skončit. Státy musí plnit svou povinnost zachraňovat životy,“ uvedla na twitteru Msehliová.

Letos se ve střední části Středozemního moře podle Mezinárodní organizace pro migraci utopilo nejméně 537 lidí, z toho 441 za první tři měsíce, což je nejvyšší počet za posledních šest let. Více než 4300 migrantům letos pobřežní stráž Libye ve snaze přeplout moře do Evropy zabránila.

Běženci bývají oběťmi pašeráků a ti, které u libyjských břehů zachytí pobřežní stráž, jsou umisťováni do detenčních center, v nichž podle OSN mnohdy panují nelidské podmínky.

Dochází v nich k bití, sexuálnímu násilí, mučení a zotročování. Zneužívání navíc podle agentury AP mnohdy doprovází snaha o získání peněz od rodin zadržovaných osob, kterým je teprve poté umožněno opustit Libyi na lodích pašeráků.

K porušování práv migrantů v detenčních centrech podle zprávy vyšetřovací komise OSN zveřejněné letos v březnu přispěla i finanční podpora, kterou libyjským úřadům poskytovala Evropská unie na zadržení a zastavení běženců.

Ropná velmoc Libye po pádu diktátora Muammara Kaddáfího, kterého v roce 2011 svrhlo lidové povstání s pomocí vojenské intervence NATO, upadla do chaosu. O moc tam léta soupeří znesvářené administrativy se spřízněnými milicemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme