V Izraeli eskalují protesty proti covidovým zákazům. Ortodoxní komunita bojuje proti vládním nařízením

V Izraeli se stupňují protesty proti koronavirovým opatřením. Příslušníci ultraortodoxní náboženské komunity napadají policisty, prostředky veřejné dopravy, i politiky. V noci na pondělí zapálili veřejný autobus a lynčovali jeho řidiče. Vládě a policii se nedaří v ultraortodoxních čtvrtích a městech situaci zklidnit.

Tel Aviv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žid, Židé (ilustrační foto)

Hlavním důvodem protestů je zavření náboženských škol, kde studují tóru | Zdroj: Profimedia

Zřejmě největší nepokoje probíhají ve městě Bnej Brak, které je takovým předměstí Tel Avivu, kde žije ultraortodoxní komunita. Právě zde došlo v posledních dnech dvakrát na útok autobusu veřejné dopravy, kdy demonstranti nebo útočníci autobus zapálili a vytáhli ven řidiče. V jednom případě šlo o řidiče arabské národnosti, což mu ještě přitížilo.

Útoky nebo střety jsou i v Jeruzalémě, kde se také nachází některé specificky ultraortodoxní čtvrti. Zde zase demonstranti ohrozili tramvaj i s cestujícími, když záměrně vylili na tramvajové koleje beton.

Sestra z Tel Avivu: Pro Izraelce je očkování lístkem ke svobodě. Vše jde hladce, s Českem se to nedá srovnat

Číst článek

Nepokoje, které jsou na těchto místech, jsou v podstatě reakcí na činnost policistů, kteří se v těchto čtvrtích snaží vynutit dodržování protikoronavirových opatření. Právě tato náboženská komunita jim ale vzdoruje, přestože se v ní nákaza šíří v Izraeli nejrychleji.

Zavřené náboženské školy 

Ortodoxní komunita obecně není ráda, když jí vláda nebo policie mluví do jejích věcí. Už od začátku Izraele funguje nepsaná autonomie, kdy právě v těchto čtvrtích mají větší slovo rabíni – čili duchovní – než státní autority.

V izraelském tisku se objevuje, že současná situace je ale důkazem toho, že rabíni ztrácí kontrolu nad svojí komunitou.

Jedním z hlavních důvodů, proč právě teď tolik lidé protestují, je, že smyslem života těchto komunit je studium tóry. Vládní nařízení už ale po dlouho dobu přikázalo zavřít školy, včetně náboženských škol ješiv, a ortodoxní komunita to vnímá jako obrovskou újmu.

Přísná plošná karanténa by v Izraeli měla zatím trvat do konce ledna, končit by tedy měla v neděli. Ve stejný den by se také měla znovu otevřít letiště, která byla v těchto dnech uzavřená. Už teď se ale ozývá z vlády, že karanténa bude muset být prodloužená.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme