Severní Korea vyhostila amerického vojáka, který nepovoleně překročil její hranice. Údajně je v Číně

Severní Korea vyhostila amerického vojáka Travise Kinga, který v červenci bez povolení překročil demarkační linii mezi Jižní Koreou a KLDR. Agentura AP ve středu s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že už byl předán americké straně a je nyní v Číně. Podle AP bude King nyní zřejmě čelit vojenskému soudu za dezerci.

Aktualizováno Pchjongjang/Washington (Aktualizováno: 15:39 27. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Travis King v červenci bez povolení překročil demarkační linii mezi Jižní Koreou a KLDR

Travis King v červenci bez povolení překročil demarkační linii mezi Jižní Koreou a KLDR | Zdroj: Profimedia

Severokorejská státní agentura KCNA už dříve informovala, že třiadvacetiletého Kinga země vyhostí. Neuvedla ale, kdy se tak stane, ani kam ho vyhostí. KCNA napsala, že severokorejské úřady dokončily vyšetřování a že King na území KLDR utekl proto, že se mu „nelíbilo nelidské chování a rasová diskriminace v americké armádě“, a proto, že „byl rozčarován nerovnostmi v americké společností“.

Nadále budeme usilovat o navrácení vojína Kinga, prohlásil Pentagon. KLDR tvrdí, že v zemi žádá o azyl

Číst článek

AP ve středu odpoledne napsala, že poměrně rychlé vyhoštění Kinga překvapilo některé analytiky, kteří očekávali, že Pchjongjang zadržování amerického vojáka využije k ústupkům od Washingtonu v době zvýšeného napětí mezi těmito zeměmi.

Travis King přešel hranici z Jižní Koreje do KLDR 18. července při organizované prohlídce demilitarizovaného pásma. Podle dřívějších zpráv jej čekal návrat do Spojených států poté, co byl v Jižní Koreji ve vězení kvůli obvinění z napadení. Po bezpečnostní kontrole na letišti se mu ale podařilo připojit se k exkurzi na hranici, kterou podle amerických médií poté dobrovolně překročil.

Nepovolené přechody demarkační linie z Jižní Koreje do KLDR jsou velmi neobvyklé, podle AP takto přešlo v minulosti jen velmi málo Američanů, mezi nimiž byli vojáci či ochránci lidských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme