Islámský stát se podle experta stává nebezpečným pro Evropu. Pomohl mu konflikt v Palestině

Obavy z teroristických útoků se na konci loňského roku opět objevily v i Evropě. Německá policie například hlídala katedrálu v Kolíně nad Rýnem a později zadržela tři lidi, kteří měli útok plánovat. Vyšetřovatelé následně zjistili, že byli přes dalšího člověka napojeni na Islámský stát. Server Euronews si proto položil otázku, jestli je tato teroristická organizace opět nebezpečná pro Evropu. A expert odpovídá, že i kvůli konfliktu v Izraeli ano.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie hlídala katedrálu v Kolíně nad Rýnem

Německá policie hlídala katedrálu v Kolíně nad Rýnem | Zdroj: Profimedia

Islámský stát už není tak mocnou a obávanou organizací, jako byl v letech 2014 a 2015, kdy na území Iráku a Sýrie vytvořil chalífát. Významnou hrozbou ale stále zůstává na Blízkém východě, v Afghánistánu a v některých částech Afriky, například v Sahelu.

Nejvýraznější akcí z poslední doby, ke které se přihlásil, je útok na výročí smrti generála Kásema Solejmáního v Kermánu v Íránu, při kterém zemřelo asi 84 lidí a dalších skoro 300 bylo zraněno.

Němci překazili teroristický útok na katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Hlídá ji tisícovka policistů

Číst článek

Pro Islámský stát se ale hodně změnilo 7. října 2023, kdy bojovníci Hamásu zaútočili na Izrael a v této blízkovýchodní zemi začal další konflikt. Podle Lorenza Vidina, ředitele Programu o extremismu na Univerzitě George Washingtona, šlo o „požehnání“ pro Islámský stát.

„V posledních třech až čtyřech desetiletích jsme měli v Evropě bubliny příznivců džihádismu jako ideologie. Tyto bubliny se zvětšují a mění směr, když dojde k velké geopolitické události,“ popsal Vidino pro Euronews.

A tou byl právě útok na Izrael. Podobné události jsou podle experta často spojeny s tím, že více lidí se kloní k džihádismu. „Mnoho odborníků se obává, že události v Gaze mohou vyvolat novou vlnu,“ popsal Vidino s tím, že ale nic není jisté. K útokům na Evropu kvůli událostem v Gaze ale podle něj vyzvaly všechny teroristické skupiny včetně Al-Káidy.

Najdeme vás, ať jste kdekoliv, slíbil íránský generál pomstu strůjcům bombového útoku na pohřbu obětí

Číst článek

Pokud by k tomu ale opravdu došlo, podle experta bude chtít Islámský stát hrát významnou roli. „Musí ukázat, že všechny neúspěchy z poslední doby nic neznamenají,“ vysvětlil.

Podle něj navíc „značka Islámský stát“ stále přitahuje lidi. Proto panuje obava, že propaganda této teroristické organizace bude v Evropě úspěšná při získávání rekrutů, a to právě kvůli událostem v Gaze.

Podle Vidina se evropské zpravodajské služby shodují, že Islámský stát se pokusí mobilizovat lidi pro útoky: „Ať už své agenty, kteří jsou s ním operačně propojeni, nebo půjde jednoduše o mobilizaci náhodných lidí online pomocí propagandy, tedy osamělých vlků.“

Své lidi může aktivovat například IS-Chorásán, který sídlí v Afghánistánu. „Není pochyb o tom, že Islámský stát má jak schopnost, tak záměr v Evropě útočit,“ dodal na závěr Vidina.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme