Írán chce uspořádat veřejné procesy s demonstranty, v Teheránu stane před soudem asi tisíc obviněných

Írán plánuje uspořádat veřejné procesy se zatčenými demonstranty. Íránskému režimu se navzdory stále tvrdším opatřením nedaří zkrotit protesty, které trvají už sedm týdnů, veřejné procesy tak mají sloužit jako odstrašující prostředky. Tento týden má jen v hlavním městě před revolučními soudy stanout asi tisíc obviněných.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K protestům po smrti Mashi Amíniové se přidala i Barcelona

K protestům po smrti Mashi Amíniové se přidala i Barcelona | Zdroj: Profimedia

Veřejné procesy mají být způsobem, jak zastrašit lidi protestující v ulicích a odradit je od další účasti. Není tedy zcela jasné, jestli je bude přenášet televize, ale je to pravděpodobné. Íránská státní televize už teď přináší sestřihy z některých soudních stání s obviněnými demonstranty.

Vrchní soud v Teheránu oznámil, že před soudem stanou lidé obvinění ze sabotáží, ze žhářských útoků, z útoků na policisty i z jejich zabíjení.

Vzhledem k tomu, že to má jít asi o tisíc obviněných v Teheránu a další tisícovka mimo Teherán, půjde zřejmě o hromadné procesy.

Otec už ztratil skoro všechny zuby. Íránský režim je hrozba pro celý svět, říká dcera vězněného kritika

Číst článek

Budou se konat u revolučních soudů. To jsou speciální soudní instance, které jsou vyhrazené pro různá obvinění, která se týkají třeba bezpečnosti země, urážek jejích nejvyšších představitelů nebo špionáže. Může vynášet i tresty smrti.

Stání u revolučních soudů obvykle nejsou veřejná, není tam žádná porota a o vině rozhoduje jediný soudce.

Odstrašující prostředek

Pokud mají procesy skutečně působit jako odstrašující prostředek, dají se čekat exemplární tresty. Předseda nejvyššího soudu slíbil, že procesy budou spravedlivé, zároveň ale účastníky demonstrací plošně a zcela v souladu s oficiální státní pozicí označil za rozvraceče placené ze zahraničí, což jim nedává zrovna dobré vyhlídky na to, že by mohli počítat se shovívavostí.

Protesty trvají už skoro 50 dní, takže soudy v některých případech už běží, akorát zatím nejsou veřejné.

Na sociálních sítích se teď objevil případ mladého muže obviněného z toho, že autem najel do kordonu policistů a jednoho z nich zabil. Jeho matka tam tvrdí, že hned na prvním stání, kde ani nemohl být jeho obhájce, dostal trest smrti a chystá se jeho poprava.

Není to ale ověřená informace – podle agentury Reuters oficiální íránské zdroje popírají, že by v této kauze už rozsudek padl.

Írán přitvrzuje

Írán v posledních dnech v přístupu k demonstrujícím přitvrzuje. Zatím to nevypadá, že by se mu dařilo protesty tlumit.

Teroristický útok v šíitské svatyni v Íránu si vyžádal 15 životů. 40 lidí utrpělo zranění

Číst článek

O víkendu přišel vrchní velitel revolučních gard Husajn Salami s mrazivým prohlášením, kdy Íráncům vzkázal, že sobota je poslední den nepokojů a pak musí skončit.

Lidé jeho výzvu ale neuposlechli. Protesty pokračovaly i v neděli a v pondělí v neztenčené míře. Je to takový nekonečný koloběh, kdy se pohřby lidí, kteří zemřeli při potlačování demonstrací, a různá smuteční shromáždění pravidelně mění v protivládní manifestace.

Varování vrchního velitele revolučních gard ale rozhodně není vhodné brát na lehkou váhu. Revoluční gardy jsou elitní síla íránského režimu a jsou vůči němu velmi loajální, takže se na ně vláda může spolehnout.

Do potlačování nepokojů se přitom zatím nezapojily a víkendové prohlášení může být varování, že tento moment se nejspíš blíží.

Podle Human Rights Activist News Agency zemřelo při potlačování protestů 284 lidí, z toho 45 nezletilých. Na druhé straně přišlo o život asi 36 policistů.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme