Irácké muzeum se snaží obnovit historii zničenou Islámským státem. Pomáhají mu Japonci i Češi

Skrývá poklady Sumeru, Babylónie nebo Asýrie. Irácké muzeum v Bagdádu má ve sbírkách díla mnoha civilizací, které tisíce let vzkvétaly a uvadaly na území Mezopotámie. Mnohé z artefaktů ale zmizely při rabování po pádu režimu diktátora Saddáma Husajna. Muzeum poté bylo dlouho zavřené a své brány otevřelo návštěvníkům teprve před dvěma lety.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tyto sochy většinou stály před významnými budovami, jako byly svatyně," popisuje průvodkyně dvojici metr vysokých sedících lvů s vyceněnou tlamou z terakoty, kteří zhruba před 4 tisíci lety zdobily, ale také chránily jeden z chrámů v Babylonii.

„Sochy tohoto typu bývají duté a vzduch tak proudí jejich ústy do různých částí těla a ty pak vydávají zvuky. To je znamení pro špatné duchy a nepřátele, ať dávají pozor a vzdálí se od tohoto místa, protože tady nemají co dělat."

V muzeu jsou mimo jiné k vidění také impozantní, několik metrů vysoké sochy okřídlených býků s lidskou hlavou. Tato stvoření zvaná Lamassu chránila bránu paláce v Novoasyrské říši ve městě Nimrud. Žádní z těchto strážců ale neodradili lupiče, kteří do muzea vtrhli po svržení Sadámova režimu v roce 2003.

„Tehdy jsme přišli o 15 300 děl. Dosud se podařilo získat zpět 4200 kusů. Zbytek skončil v Evropě nebo Spojených státech a některé předměty jsou v soukromích sbírkách odkud je velmi těžké je dostat zpět. Ale doufáme, že nám ostatní země pomůžou a podaří se nám památky získat," říká pro Radiožurnál ředitel iráckých muzeí Ahmed Kamel Mohammed.

Zničené Ninive

Irácké památky ale v posledních letech čelí něčemu horšímu, než jsou krádeže. Ve sbírkách muzea jsou také předměty, které úřady stačily ukrýt před radikály z tzv. Islámského státu, kteří ničili před islámské umění všude, kam přišli a včetně soch strážců.

„Takzvaný Islámský stát zničil skoro 85 procent archeologického naleziště v Ninive. Úplně zničili také památky v místech, kde stálo starověké město Nimrud. To samé platí i o památkách v Hatře. Teď se snažíme zjistit rozsah škod v těchto oblastech. Pomáhá nám italská a japonská vláda. V listopadu bude v Paříži důležitá konference pořádaná organizací UNESCO, kde bychom měli sestavit plán jak zničené památky a naleziště obnovit," potvrzuje irácký ministr kultury Farjád Ravandúzí.

Irácké armádě se letos podařilo dobýt zpět z rukou džihádistů Mosul. S obnovou škod v tomto městě v podle českého velvyslance Jana Vyčítala pomáhají také čeští vědci z Akademie věd:

„Orientální ústav se dal do digitalizace mapy Mosulu, kde vytvořil webovou aplikaci a všechny historické i náboženské památky, které Islámsky stát zničil, zdokumentoval. Na této interaktivní mapě si každý může Mosul projít tak, jak byl dříve.“

Jak potvrdil irácký ministr kultury, ochrana a obnova památek je teď pro jeho úřad prioritou, ale po vojenské porážce džihádistů prý přichází na řadu další důležitý úkol, porazit tzv. Islámský stát ideologicky.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme