Tři hongkongské aktivisty poslal soud do vězení. Údajně chtěli odpálit bomby ve veřejných budovách

Až na šest let do vězení poslal soud trojici hongkongských prodemokratických aktivistů, kteří byli na základě národního bezpečnostního zákona obviněni ze „spiknutí s cílem spáchat teroristické činy“. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská a hongkongská vlajka před nejvyšším soudem v Hongkongu

Tři hongkongské aktivisty poslal soud až na šest let do vězení za spiknutí (ilustrační foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Trojice byla součástí skupiny Returning Valiant, která v roce 2021, dva roky od rozsáhlých prodemokratických protestů v Hongkongu, měla připravovat plán na odpálení bomb ve veřejných budovách, popisuje BBC. Spiknutí se ale provalilo a skupina byla v červenci 2021 pozatýkána. Čtyři další členové skupiny byli odsouzeni letos v květnu.

Podle soudu chtěli odsouzení vyrobit bomby a umístit je v různých veřejných budovách, a to včetně vládních úřadů, policejních služeben, soudů a železnice. Policie je ale zatkla ještě předtím, než stihli vyrobit jakékoli výbušné zařízení, dodal soud.

Hongkongské úřady vydaly zatykače na osm aktivistů v exilu, za dopadení nabízí milionové odměny

Číst článek

K šesti letům vězení byl odsouzen Ho Yu Wang, kterému bylo v době zatčení 17 let. Ve skupině měl být „primárně zodpovědný za výrobu výbušných zařízení“, uvedl soud, který ho označil za vůdce skupiny. Stejný trest dostal třiadvacetiletý Cheung Ho Yeung a o dva roky mladší Kwok Man Hei má ve vězení strávit 30 měsíců.

V souvislosti s protivládními protesty bylo v Hongkongu od roku 2019 zadrženo více než 10 200 lidí. Protesty byly největší, jakým čínská vládnoucí komunistická strana čelila od demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Čína, která v roce 1997 převzala od Velké Británie správu nad Hongkongem, zavedla v roce 2020 v reakci na demonstrace nový bezpečnostní zákon. Západní vlády jej kritizují jako nástroj pro stíhání demokratických aktivistů a dalších odpůrců režimu. Hongkongské a čínské úřady tvrdí, že díky zákonu se podařilo obnovit stabilitu Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme