‚Riskoval jsem svobodu.‘ Gruzínský exprezident Saakašvili byl po návratu do vlasti zadržen

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili byl po návratu do vlasti zadržen. Oznámil to v pátek gruzínský premiér Irakli Garibašvili, podle něhož byl exprezident převezen do „příslušného“ vězeňského zařízení. Saakašvili v noci na pátek oznámil, že se vrátil do Gruzie nehledě na hrozbu, že jej nynější vláda uvězní. Gruzínské úřady nejprve tvrdily, že exprezident státní hranice nepřekročil. Podle ombudsmanky zahájil v cele Saakašvili hladovku.

Tbilisi Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínský prezident Michail Saakašvili

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

Gruzínská televize uvádí, že někdejší prezident by už měl být v Tbilisi. Podle Garibašviliho orgány činné v trestním řízení měly informace o Saakašviliho pohybu ještě na území Ukrajiny a ‚celý proces‘ byl plně pod kontrolou.

Návrat na Ukrajinu? Saakašvili oznámil, že chce radit novému prezidentovi Zelenskému

Číst článek

Gruzínská televize TV Pirveli informovala, že policie Saakašviliho zatkla v jednom bytě v Tbilisi a že se exprezident zadržení nebránil.

Podle gruzínské ombudsmanky Nino Lomdžariové je Saakašvili ve věznici Rustavi. Poté, co ho v tomto zařízení navštívila, sdělila, že exprezident se považuje za politického vězně a že zahájil hladovku.

Prokurátor Georgi Ciklauri v souvislosti s dnešním zadržením Saakašviliho podle médií řekl, že proti exprezidentovi bylo zahájeno trestní stíhání kvůli nezákonnému překročení hranic. Uvedl rovněž, že proti rozsudkům vyneseným nad Saakašvilim v minulosti se nelze odvolat.

Gruzie i Ukrajina

Saakašvili je občanem Gruzie, ale rovněž Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si proto v reakci na zprávu o jeho zadržení předvolalo gruzínského velvyslance v Kyjevě. Podle mluvčího ministerstva Oleha Nikolenka byl ambasador pozván, aby poskytl informace k události.

Znepokojení nad zprávou z Tbilisi dal najevo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Prezident je znepokojen těmito novinkami a tónem prohlášení znějících z Gruzie o možném vývoji situace,“ napsal na facebooku mluvčí Zelenského.

Gruzie usiluje o členství v Evropské unii. Prezidentka vidí šanci v brexitu

Číst článek

Saakašvili ve videopříspěvku zveřejněném na facebooku řekl, že je ve městě Batumi. „Riskoval jsem svobodu, abych se vrátil,“ sdělil podle agentury AFP.

Ta připomněla, že Gruzie se už měsíce zmítá v politické krizi. „Vyzývám všechny, aby šli k volbám. Určitě vyhrajeme a oslavíme vítězství,“ dodal exprezident, který už dříve avizoval, že se do Gruzie vrátí na sobotní komunální volby. Ty jsou pokládány za zkoušku vládnoucí strany Gruzínský sen.

Tajemník této strany a poslanec Mamuka Mdinaradze dnes před novináři prohlásil, že má zaručenou informaci, že Saakašvili „určitě neodcestoval z Ukrajiny“. Saakašviliho video, údajně natočené po návratu do vlasti, označil další poslanec vládní strany Givi Mikanadze za podfuk a „šaškárnu“.

Naopak v Saakašviliho kyjevské kanceláři jeho spolupracovníci podle agentury Interfax ujišťují, že exprezident je v Gruzii, kde nadešel další „zlomový okamžik“.

Odsouzený reformátor

Třiapadesátiletý Saakašvili posledních osm let strávil v zahraničním exilu. V čele Gruzie stál od ledna 2004 do listopadu 2013 a z vlasti odcestoval několik dnů před vypršením mandátu.

Vzápětí byl v nepřítomnosti stíhán za zneužití moci a následně také odsouzen ke třem letům vězení v případu vraždy pracovníka jedné gruzínské banky z roku 2006 a později také k šesti letům vězení v případu fyzického napadení gruzínského poslance z roku 2005.

Bývalý gruzínský prezident se má na Ukrajině stát gubernátorem Oděské oblasti

Číst článek

V roce 2015 pozval Saakašviliho na Ukrajinu tehdejší prezident Petro Porošenko, udělil mu ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti. O dva roky později mu ale po roztržce občanství zase vzal a Gruzínec byl vyhoštěn.

Nicméně v květnu 2019 Zelenskyj po nástupu do prezidentského úřadu Saakašvilimu ukrajinské občanství vrátil a jmenoval ho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy.

Saakašvili proslul jako vůdce revoluce proti postkomunistickým elitám v roce 2003 a jako tvůrce radikálních reforem. Stal se ale také vůdcem, který v srpnu 2008 prohrál krátkou válkou s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme