Francie je zodpovědná za genocidu ve Rwandě, uvádí americká zpráva. Záměr vlády podle ní šlo předvídat

Francie nese plnou zodpovědnost za genocidu, která se v roce 1994 odehrála ve Rwandě. Uvádí to zpráva, kterou na zakázku rwandské vlády vypracovala americká advokátní kancelář Levy Firestone Muse. Hodnocení role Francie v masovém vyvraždění etnické menšiny Tutsiů dlouhodobě kalí vztahy mezi Paříží a touto africkou zemí. Informuje o tom v pondělí agentura AFP.

Kigali (Rwanda) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připomínka výročí genocidy ve Rwandě na začátku letošního dubna. Oheň zapaluje současný prezident Paul Kagame a jeho manželka Jeanette.

Připomínka výročí genocidy ve Rwandě na začátku letošního dubna. Oheň zapaluje současný prezident Paul Kagame a jeho manželka Jeanette. | Foto: Jean Bizimana | Zdroj: Reuters

„Naším závěrem je, že Francie nese plnou odpovědnost za genocidu, kterou bylo možné předvídat,“ uvádí zpráva amerických advokátů. Paříž podle nich podporovala tehdejší rwandskou vládu i v momentě, kdy se staly jasné záměry jejích představitelů provést genocidu.

Francie se podílela na budování institucí a organizací, které později sloužily k páchání masových vražd, dodala zpráva. Nepřinesla ale žádné důkazy o přímé účasti francouzských představitelů na vlně etnického násilí, během kterého v roce 1994 zemřelo ve Rwandě na 800 tisíc lidí. Autoři zprávy si ale postěžovali, že jim Paříž neposkytla všechny dokumenty, o které žádali.

Francie na výročí rwandské genocidy zpřístupnila své archivy, obsahují korespondenci tehdejší vlády

Číst článek

V březnu byla zveřejněna analýza francouzských historiků, podle kterých nese Francie rozsáhlý díl zodpovědnosti za genocidu v Rwandě. Podle nich francouzské úřady ignorovaly signály, že představitelé většinového etnika Hutuů chystají vražedné tažení proti Tutsiům a umírněným představitelům své vlastní etnické skupiny. Tehdejší francouzský prezident François Mitterrand a generální štáb podle zprávy opakovaně ignorovali upozornění na riziko genocidy.

Na začátku letošního dubna francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie otevře své archivy o situaci ve Rwandě. Přístupné budou i dokumenty z kanceláři prezidenta a premiéra.

Hodnocení role Francie v tragických událostech z roku 1994 dlouhodobě kalí vztahy mezi Francií a Rwandou. Rwandský prezident Paul Kagame v minulosti tvrdil, že Francie není ochotna přijmout za genocidu odpovědnost. Zprávu francouzských historiků a otevření archivů ale označil za krok správným směrem. V minulosti se francouzská justice snažila obvinit Kagameho z účasti na atentátu na tehdejšího rwandského prezidenta Juvénala Habyarimana, po kterém začala vlna etnického násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme