Kuleba na jednání unijních ministrů zahraničí žádal další zbraně. Řešila se i nestabilita v Africe

Ministry zahraničí států Evropské unie se potkali na neformální schůzce ve španělském Toledu | Foto: Isabel Infantes | Zdroj: Reuters

Ministry zahraničí států Evropské unie ve čtvrtek na neformální schůzce v Toledu zaměstnávala kromě tradičního tématu Ukrajiny také rozbouřená situace v Africe. Po červencovém vojenském puči v Nigeru se totiž v těchto dnech podobný scénář odehrává také v středoafrickém Gabonu. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že EU násilné převzetí moci v Gabonu odmítá a vyzval všechny strany ke zdrženlivosti.

Toledo (Španělsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K unijním ministrům se připojil jejich ukrajinský kolega Dmytro Kuleba, který požádal evropské státy o další dodávky zbraní a munice. Ukrajinská armáda podle něho potřebuje hlavně dělostřeleckou munici, obrněné vozy a tanky.

Ukrajinský ministr zahraničí by podle agentury DPA od partnerů rád získal i další systémy protivzdušné obrany kvůli ochraně koridorů v Černém moři, které se využívají pro lodě exportující obilí.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve čtvrtek na schůzce šéfů diplomacií zemí EU ve španělském Toledu požádal evropské státy o další dodávky zbraní a munice | Foto: Isabel Infantes | Zdroj: Reuters

Kuleba zároveň ostře odsoudil všechny, kdo kritizují údajně pomalé tempo ukrajinské protiofenzivy. Kromě toho ukrajinský ministr také vyzval, aby EU byla důslednější v boji proti obcházení protiruských sankcí. Podle něj se v Rusku zvyšuje výroba raket a dronů a využívají se při ní i součástky ze Západu, na které se sankce vztahují.

Nestabilita v Africe

Převrat v Gabonu: vojáci ohlásili, že se chopili moci. V hlavním městě je slyšet střelba

Číst článek

Na neformálním jednání se řešila také neklidná situace v afrických státech. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella musí unijní ministři zahraničí především komunikovat s africkými představiteli. V souvislosti s Nigerem konkrétně mluvil o Společenství západoafrických států. Je třeba vyslechnout si, jaké řešení si představují a jak je v tom Evropa může podpořit.

Jednání se proto účastní i předseda Společenství západoafrických států a také nigerský ministr zahraničí Hassoumi Massaoudou, kterému se po převratu podařilo ze země uprchnout. Borrell uvedl, že je Evropská unie připravena uvalit na aktéry puče v Nigeru tvrdé sankce.

„Už jsme začali pracovat na konkrétním rámci sankcí mířících proti těm, kteří jsou odpovědní za převrat v Nigeru,“ komentoval Borrell.

Vojenské řešení jako ‚katastrofa‘

Společenství západoafrických států se s aktéry převratu snaží vyjednávat, ale zároveň varovalo, že je připraveno vyslat na místo vojáky, aby obnovili ústavní pořádek.

Kuleba v Praze

V pondělí zavítal do Česka ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Kromě bilaterálního jednání se svým protějškem a hostitelem Janem Lipavským (Piráti) také promluvil k českým velvyslancům. Ti se sjeli do Černínského paláce na pravidelnou poradu.

Vojenské řešení jak v Nigeru, tak v Gabonu by bylo třeba podle italského ministra zahraničí Antonio Tajaniho tím nejhorším možným. Cestou je podle něho diplomacie.

„Vojenské řešení by byla katastrofa. Musíme pracovat den za dnem na diplomatickém řešení. Nestabilita v Africe je samozřejmě nebezpečná pro možný nárůst migrace do Evropy,“ uvedl Tajani.

Převrat v Gabonu je podle agentury Reuters už osmým vojenským pučem v Africe od roku 2020. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Evropská unie v minulosti vztahy s Afrikou zanedbávala.

„Myslím, že nedostatečně rozumíme regionu jako takovému a v minulosti jsme nechávali Rusům a wagnerovcům volné pole působnosti. Což považuji za obrovskou chybu Evropy,“ řekl šéf české diplomacie.

Zdeňka Trachtová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme