Etiopii postihlo nejhorší sucho za 40 let. Pomoc se snaží i Česko, třeba mapováním zdrojů vody

Afrika je jako kontinent nejvíce ovlivněná klimatickou změnou. Ukazují to data Světové meteorologické organizace. Na kontinent těžce dopadají opakovaná sucha, vychýlení přirozeného cyklu mezi obdobími dešťů a sucha nebo rostoucí teploty. Zmírnit jejich dopady se snaží mimo jiné i Česká rozvojová agentura, a další organizace. A česká ambasáda v Etiopii k tomu uspořádala Panel klimatické odolnosti.

Addis Abeba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko spolupořádalo panel, který se zaměřuje na zvýšení odolnosti proti klimatické změně

Česko spolupořádalo panel, který se zaměřuje na zvýšení odolnosti proti klimatické změně | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

Data mezinárodní meteorologické organizace ukazují, že, hlavně v severní části kontinentu stoupla teplota oproti předprůmyslovému období často i o víc než dva stupně. To je výrazně víc než jinde ve světě. Etiopii kvůli tomu letos postihlo nejhorší sucho za posledních 40 let, na jihozápadě země v regionu Oromia už čtyři roky po sobě nepřišlo jinak pravidelně se opakující období dešťů. A to pak společnost destabilizuje.

Jižní Ameriku sužuje velké sucho, v Bolívii hrozí nedostatek potravin

Číst článek

Zemědělci kvůli tomu přišli o víc než tři miliony kusů dobytka, snižují se výnosy z polí, a roste kvůli tomu závislost na dovozu potravin z jiných částí světa. A ty mezitím zdražují ať už kvůli neúrodám nebo ruské invazi na Ukrajinu.

Lidé se neuživí, což zvyšuje politickou nestabilitu, vyvolává konflikty a vyhání lidi z domovů. Ať už kvůli konfliktům nebo proto, aby získali obživu jinde. Dopadá to ale i přímo na ty, kdo pijí kávu, ta často pochází právě z Etiopie a pěstuje se v ní staletí. Kvůli rostoucím teplotám to ale na mnoha tradičních místech přestává být možné.

Pomoc z Česka

Česko spolupořádalo panel, který se zaměřuje na zvýšení odolnosti proti klimatické změně. Už teď Česká republika pomáhá desítkami projektů, které se snaží zlepšit podmínky přímo v Etiopii. Česká geologická služba například mapuje zdroje vody v krajině.

Další projekty pomáhají místním zemědělcům zastavit degradaci půdy, její vysychání, nebo erozi způsobenou přívalovými dešti. S tím pomáhá Česká rozvojová agentura, Člověk v tísni a další nevládní organizace, české i zahraniční. Mendelova univerzita tu má projekt výsadby stromů, které udrží vodu v horských oblastech.

Jak řekl velvyslanec v Etiopii Miroslav Kosek, česká podpora pomohla mimo jiné tomu, aby se na 50 tisících hektarů v Etiopii přešlo na praktiky udržitelného zemědělství, což pomohlo zlepšit podmínky 20 tisícům místních zemědělců.

Zdeněk Novák, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme