Sunak spustil personální domino v britské vládě. ‚Přátele si drž blízko, nepřátele blíž,‘ glosuje expert

Do britské politiky se vrací bývalý premiér David Cameron. Může za to odvolání ministryně vnitra Suelly Bravermanové která publikovala kontroverzní článek v deníku The Times. Podle profesora z Univerzity v Glasgow Petera Jacksona ale Bravermanová dělala vše pro to, aby ze své funkce odvolána byla. „Návrat Davida Camerona má ukázat, že konzervativci jsou seriózní a zkušenou politickou stranou,“ vysvětluje Jackson v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Rozhovor Praha/Glasgow Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský premiér a nově jmenovaný ministr zahraničí David Cameron se prochází před Downing Street 10 v Londýně

Rishi Sunak vyměnil ministry. Zbavil se kontroverzní šéfky vnitra a do služby povolal expremiéra Davida Camerona | Foto: Suzanne Plunkett | Zdroj: Reuters

V pondělí dopoledne byla z funkce odvolána britská ministryně vnitra Suella Bravermanová. Na její pozici byl dosazen dosavadní ministr zahraničí James Cleverly. Na jeho místo pak přišel expremiér David Cameron. Co odstartovalo toto náhlé personální domino v britské politice?
Osobně si myslím, že pozice Suelly Bravermanové se pro premiéra Rishiho Sunaka stala naprosto neudržitelnou. Zřejmě se ji tam snažil udržet co nejdéle, a to i přesto, že reputaci vlády dlouhodobě poškozovala.

Peter Jackson

Působí jako profesor globální bezpečnosti ve Skotsku na Univerzitě v Glasgow, kde se zaměřuje na britskou i mezinárodní politiku a bezpečnost. Kromě toho je také výkonným ředitel Skotské rady pro globální záležitosti. Učil na univerzitách v Cambridge, Yale, Aberystwyth a Strathclyde, byl hostujícím profesorem na Université de Paris I (Panthéon-Sorbonne) a v Institutu d'études politiques v Paříži.

V neposlední řadě naštvala členy vlády komentářem, který napsala pro The Times, aniž by poskytla Downing Street (premiérovi a jeho kanceláři – pozn. red.) možnost ho před publikací revidovat.

Nakonec Rishi Sunak neměl jinou možnost než se Bravermanové zbavit. Kvůli jejím výrokům působila Sunakova vláda slabě před britskou veřejností.

Upřímně řečeno, domnívám se, že o odchod usilovala sama Bravermanová, protože chtěla dosáhnout vyšších politických cílů.

Její odvolání vyústilo v rozsáhlou reorganizaci, neboť pozice ministra vnitra je významná a je potřeba, aby ji vykonával někdo uznávaný a zkušený. Proto musel Rishi Sunak sáhnout po expertovi zvenčí, a právě tam se nabízel bývalý premiér David Cameron.

Podle vás byl článek v The Times spíše poslední kapkou v delší sérii kontroverzí než hlavní důvod, proč Rishi Sunak odstranil Bravermanovou ze svého kabinetu?
Ano, myslím, že tímto krokem Bravermanová uspěla ve své dlouhodobé snaze o odchod z pozice ministryně vnitra.

Dost možná bylo její motivací to, že se chce dostat do vedení Konzervativní strany před dalšími volbami. Je totiž oblíbenou političkou v pravém křídle Konzervativní strany a její popularita byla pro Rishiho Sunaka důležitá v rámci stranické politiky.

Platí tu staré známé přísloví: přátele si drž blízko, nepřátele ještě blíž. Přesně proto si myslím, že si Sunak držel Bravermanovou ve vládě. To však nebylo udržitelné ve chvíli, kdy otevřeně a opakovaně zpochybňovala jeho vládu.

Myslíte si, že se Suella Bravermanová bude v dalších britských volbách ucházet o post premiérky?
Myslím, že se bude ucházet o post lídryně Konzervativní strany, protože vidí, že současná vláda Rishiho Sunaka a předešlé vlády jeho předchůdců selhávají. Ona je ráznější, víc extrémní.

Změna image konzervativců

V rámci reorganizace se tedy, jak už zaznělo, do britské vlády vrací bývalý premiér David Cameron, který odstoupil poté, co v referendum o brexitu v roce 2016 Britové většinově hlasovali pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Sám Cameron s brexitem nesouhlasil. Jak vnímají britští politici a veřejnost bývalého premiéra?
David Cameron je vnímán jako zkušený a důvěryhodný politik. Myslím, že právě tato reputace vedla Rishiho Sunaka k jeho jmenování. Chce obnovit důvěru ve vládu konzervativců, k čemuž polarizující jednání a kontroverzní názory Suelly Bravermanové nepřispívaly.

Nemůže Cameronovi, stejně jako Bravermanové, jít o pozici lídra Konzervativní strany?
David Cameron už déle otevřeně hovořil o svém záměru vrátit se do politiky. Nemyslím si však, že by chtěl vést Konzervativní stranu. Vlastně nevím, kdo by o to kromě Suelly Bravermanové mohl stát.

Když to shrnu, tak z britské konzervativní vlády zmizela pravicově smýšlející politička a do vlády přišel politik s liberálnějším přístupem k Evropě. Bude to mít vliv na směřování Konzervativní strany?
Myslím si, že návrat Davida Camerona má ukázat, že konzervativci jsou seriózní a zkušenou politickou stranou, což by mohlo mít dopad nejen na řízení státu v následujícím roce, ale také na jejich předvolební kampaň.

Jeho jmenování může konzervativcům pomoci v upevnění moci. Bravermanová přispěla k tomu, že vláda konzervativců byla vnímána jako více extremistická. Je tedy možné, že Rishi Sunak se prostřednictvím tohoto kroku snaží změnit image vládní strany tak, aby byla volitelná v dalších volbách.

Tento krok může konzervativce nasměrovat blíže k politickému středu a nenahrávat tak silně pravicovým politikům, mezi které Bravermanová patřila a byla pro to ochotná podkopávat důvěru ve vládu Rishiho Sunaka.

Britská banka zrušila účet političce hájící Brexit i její politické straně. Podle Sunaka je to nelegální

Číst článek

David Cameron však také kritizoval vládu Rishiho Sunaka, například kvůli zrušení výstavby rychlovlaku HS2, a je také prominentním odpůrcem brexitu. Nemůže jeho nástup způsobit britské konzervativní vládě více potíží než užitku? Ptám se i kvůli tomu, že jako člen vlády bude muset obhajovat ekonomické i politické dopady brexitu před britskou veřejností.
To je dobrá otázka, protože je jasné, že David Cameron nemá důvěru pravého křídla konzervativců právě kvůli tomu, že lobboval proti brexitu. A je důležité říct, že křídlo více pravicových konzervativců, kteří podporovali tvrdý brexit, je stále silné a tito politici Cameronovi nedůvěřují.

Nyní to však vypadá, že se Rishi Sunak distancuje od politiky tvrdých brexiterů, jako byla jeho předchůdkyně Theresa Mayová.

Myslím, že David Cameron může teoreticky pomoci stabilizovat vztahy mezi EU a Spojeným královstvím. Tím nechci říct, že bude jeho práce jakkoliv jednoduchá.

Má relativně malý manévrovací prostor v tom, že země, jejíž zahraniční politiku povede, si zvolila cestu tvrdého brexitu. Nejsem optimista, co se týče blízké i vzdálené budoucnosti Británie v Evropské unii.

A nemyslím si, že se pozice Británie má výrazný prostor na zlepšení ani za potenciální vlády labouristů. Z průzkumů veřejného mínění vychází, že Britové a Britky se názorově čím dál tím více odklánějí od brexitu a jsou více otevření možnosti znovu se v budoucnu připojit k EU. Z krátkodobého hlediska by tak dávalo smysl odklonit se od tvrdého brexitu, jenže to není tak jednoduché.

‚Riskantní tah‘

Myslíte si, že David Cameron v tomto může pomoci?
Přinese jiný úhel pohledu, jiný hlas. Jenže k tomu, aby se něco reálně změnilo, by se musela Británie znovu připojit k Evropské celní unii, což by znamenalo, že by Spojené království muselo odblokovat volný pohyb služeb, kapitálu a lidí.

Prosazení těchto čtyř pilířů EU se nikdy nepodařilo Therese Mayové, posléze to odmítli Boris Johnson, Lizz Trussová a pak Rishi Sunak. Takže nevidím moc prostoru pro vyjednávání na poli Konzervativní strany.

Také je důležité zmínit, že David Cameron kdysi v EU lobboval za to, aby Británie mohla mít výjimku z těchto čtyř pilířů, především z volného pohybu lidí. S tím však nepochodil. I proto si myslím, že David Cameron nepřinese v tomto ohledu nic moc nového, ale budu rád, když se zmýlím.

Cameron zapojí do příprav vyjednávání s EU regionální vlády

Číst článek

Proč tedy David Cameron? Říkal jste, že byl povolán Rishi Sunakem, aby obnovil důvěru v Konzervativní stranu a posunul její extrémní směřování více do středu politického spektra. Nemohlo to však být tak, že Sunak zkrátka neměl z koho vybírat?
To je samozřejmě možné. Je pravda, že kandidátů, kteří disponovali tak bohatými zkušenostmi a projevili zájem o tuto pozici, nebylo mnoho. Za Camerona byla britská politika brána vážněji. Byla více inkluzivní a centrističtější.

Na druhou stranu je potřeba říct, že jmenování Camerona je riskantní tah ze strany Sunaka, protože je tváří referenda, které vyvolalo celou řadu kontroverzí, polarizace a ekonomického úpadku Spojeného království.

U Sunaka však zvítězilo to, že potřeboval opak Suelly Bravermanové, protože hodnoty, které zastupovala, byly sice populární mezi konzervativci, ale nezískaly příliš velkou popularitu u britského obyvatelstva.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme